Çift etkili soğurmalı soğutma sisteminin termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of double effect absorption refrigeration system
  1. Tez No: 166029
  2. Yazar: DEMET ÖZKAVAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
İİİ ÇİFT ETKİLİ SOĞURMALI SOĞUTMA SİSTEMİNİN TERMODİNAMİK ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Demet ÖZKAVAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada bir Çift Etkili Soğurmalı Soğutma sistemi (ÇESS) geliştirilmiş, termodinamik analizi farklı akışkan çiftleri kullanılarak yapılmış ve sistemin etkinliği belirlenmiştir. ÇESS, yüksek ve düşük sıcaklık ayırıcıları, yüksek ve düşük sıcaklık soğurucuları, yoğuşturucu, buharlaştırıcı, genleşme vanaları, karışım ve soğutucu ısı değiştiricileri ve pompalardan oluşmaktadır. Soğutucu/soğurucu akışkan çifti olarak yüksek sıcaklık çevriminde NH3/H2O, düşük sıcaklık çevriminde NH;j/NaSCN veya NH3/LİNO3 kullanılmıştır. Akışkanların ve karışımların termodinamik bağıntıları literatürden alınmıştır. Sistemin farklı çalışma şartlarında analizi yapılarak, etkinliği (COP) ve dolaşım oranının (f) ayırıcı sıcaklıkları ile değişimi belirlenmiştir. Hesaplamalar için FORTRAN dilinde bir bilgisayar programı geliştirilmiş, sonuçlar grafikler halinde elde edilmiştir. Aynı çalışma şartlarında NH3/LİNO3 akışkan çiftinin NEh/NaSCN akışkan çiftine göre daha iyi performans gösterdiği, sistemin etkinliğinin tek etkili sistemlere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Bilim Kodu : 920 Anahtar Kelimeler : Soğurmalı soğutma sistemi, NH^/NaSCN, NH3/LİNO3, NH3/H2O, termodinamik analiz Sayfa Adedi : 137 Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. İbrahim ATILGAN
Özet (Çeviri)
IV THERMODYNAMIC ANALYSIS OF DOUBLE EFFECT ABSORPTION REFRIGERATION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Demet ÖZKAVAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study a double effect absorption refrigeration system (CESS) was devoleped, its thermodynamic analysis was performed using different working fluids and its COP is calculated. ÇESS consists of a high and low temperature generators, high and low temperature absorbers, condenser, evaporator, expansion valves, mixture and refrigerant heat exchangers and pumps. At the high temparature cycle, NH3ZH2O and at the low temparature cycle, NBfe/NaSCN or NH3/LİNO3 were used as refrigerant / absorbent pairs. The analysis of the system was performed at various operation conditions and the Cofficient Of the Performance (COP) and the circulation ratio (f) were calculated. A computer program was developed in FORTRAN for calculations and results are given graphically. The results show that the performance of the NH3/LİNO3 working fluid pair is slightly better than NHî/NaSCN, at low temperature cycle for the same working conditions and COP of the double effect system is greater than the single effect system. Science Code : 920 Key Words : Absorption refrigeration system, NH3/NaSCN, NH3/LİNO3, NH3/H2O, thermodynamic analysis Page Number: 137 Adviser : Yrd.Doc.Dr. İbrahim ATILGAN