Posterior sirkülasyon anevrizmalarında akım yönlendirici stent tedavisinin uzun dönem sonuçları
Long-term outcomes of posterior circulation aneurysms treated wi̇th flow diverter stent
  1. Tez No: 575927
  2. Yazar: VUSALA GARAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİVAN IŞLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Anterior sirkulasyon yerleşimli anevrizmalara kıyasla posterior sirkulasyon anevrizmalarının FD tedavisi sonrası komplikasyon riski yüksektir. Çalışmamız, akım yönlendirici stent tedavisi uygulanmış posterior sirkulasyon anevrizmalı hastaların tedavi sonrası uzun dönem sonuçlarının ortaya çıkarılmasını amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Radyoloji Ana Bilim Dalı Nöroradyoloji Bölümünde 2008 ile 2018 yılları arasında akım yönlendirici stent ile, her birinde birer posterior sirkulasyon anevrizması tedavi edilen ve 1 yıldan uzun klinik takibi bulunan 35 hasta incelenmiştir. Hastaların klinik ve radyolojik bulguları retrospektif incelenmiştir. Akım yönlendirici stent tedavisi sonrası anevrizmalar teknik problemler , regrowth , rezidüel dolum ve oklüzyon açısından; hastalar morbidite ve mortalite açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 35 hastanın 15'i erkek (%43), 20'si kadındı (%57). Hastaların yaşı 22 ile 75 arasında değişmekte olup , yaş ortalaması 56 idi. Her hastada bir anevrizma tedavi edildi. Ortalama 14aylık takip süresinde 24 (%69) anevrizmada total oklüzyon izlendi. Oklüzyonların %51'i( 18 hasta) 0.-6.ay takip periodunda gelişti. Mortalite 0 iken ,morbidite 2(%6) hastada izlendi. Sonuç: Tedavisi zor veya kompleks olan , komplikasyon riski yüksek olan posterior dolaşım lokalizasyonlu , geniş boyunlu , büyük boyutlu kompleks anevrizmalı hastaların tedavisi akım yönlendirici stentler ile başarılı bir şekilde yapılabilmektedir . Akım yönlendirici stentlerin diğer tedavi yöntemlerine göre farklı komplikasyonları olmasına rağmen (gecikmiş kanama , teknik zorluklar , tromboz) başarı oranı yüksektir. Çalışmamızda tedavi sonrası yapılan kontrol anjiyografilerinde total oklüzyon oranları ortalama 14 aylık takip süresinde %69 düzeyine ulaşmaktadır. Akım yönlendirici stent tedavisi uygulanmış hastaların uzun dönem klinik takib sonuçlarını ortaya koyan çok merkezli çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Background and Object: Posterior circulation aneurysm's rate of complication is more than anterior circulation. That's why correct patient selection is very important. Our study aims to report long-term follow-up results of flow-diverter treatment in posterior circulation aneurysms. Materials and Methods: We retrospectively examined angiographic images and clinical reports of 35 patients who have posterior circulation aneurysm and were treated with flow-diverters between 2008-2018. The aneurysms treated with flow-diverters were assessed according to technical problems, residual filling, regrowth, and occlusion status; and the patients were assessed according to morbidity and mortality. Results: There were 15 (43%) male and 20 (57%) female patients. The patients' age range between 22 and 75, the mean age was found to be 56. We treated one aneurysm per patient. Total occlusion rates in angiographic follow-up were found 51%(18 patient) for 6th month, 60% (21 patient) for 1st year and 69%(24 patient) for all follow-up period. In our study, the overall mortality rate was 0 %. And also two (6%) permanent morbidities due to embolic events and breath insufficiency were observed. Conclusion: Flow-diverter stents are an effective tool for the treatment of challenging posterior circulation aneurysms, which have previously demonstrated higher regrowth rates, despite it could be complicated with specific technical difficulties and delayed hemorrhages after treatment. In our study, total occlusion rates increased up to 69% 1-year after treatment. However, long-term results of flow-diverter treatment must be evaluated hemodynamically and clinically in multi-center studies.