The role of trust in cooperation and coordination among NGOs in the Syrian crisis. An analysis through social exchange and neo-institutional perspectives: The case of NGOs operating cross-border in northwest Syria from the Gaziantep, Türkiye hub
Suriye krizinde STK'lar arası iş birliği ve koordinasyonda güvenin rolü: Gaziantep/Türkiye'deki STK'ların sınır ötesi insani yardım operasyonlarının sosyal mübadele ve yeni kurumsal perspektiflerle analizi
  1. Tez No: 867927
  2. Yazar: SALİH AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TOPCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu vaka çalışması, Türkiye'nin Gaziantep merkezinden yürütülen uzun soluklu Suriye sınır ötesi insani krizinde faaliyet gösteren uluslararası sivil toplum kuruluşları (USTK) ve yerel STK'lar (Suriyeli ve Türk) arasındaki işbirliği ve koordinasyonda güvenin rolünü araştırmayı ve incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Sosyal Değişim Teorisi ve Neo-Kurumsal Teori lensleri aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Buna göre, ikili kuruluşlar arası ilişkilerde mikro düzeydeki işbirliği ve koordinasyon zorlukları ile ev sahibi ülke Türkiye düzeyinde (mezo düzey) ve daha geniş siyasi dinamikler (makro düzey) olmak üzere farklı düzeylerdeki zorluklar ve bunların kuruluşlar arası işbirliği ve koordinasyon üzerindeki etkileri incelenmiştir. Araştırma için veriler, kilit bilgi kaynağı görüşmeleri yoluyla toplanmıştır. Bulgular, krizin farklı aşamalarındaki dönüm noktalarının veya kritik eşiklerin, halihazırdaki yapısal sorunlara ek olarak, üç analiz düzeyinde (mikro, mezo ve makro) örgütlerin işbirliği ve koordinasyon davranışlarındaki zorluklar açısından etkili olduğunu göstermektedir. Bulgular ayrıca, resmi BM koordinasyon mekanizması yürürlükte olmasına rağmen, örgütler arasında daha fazla şeffaflık ve dolayısıyla daha az olumsuz rekabet olsa da, krizin ilk yıllarına kıyasla (insani yardım çabaları daha az yapılandırılmış ve krize ilişkin belirsizlik en yüksek seviyedeyken) işbirliğine dayalı çabalarda güvenin azaldığını (artan ihtiyaçlara, karmaşıklıklarına ve giderek daha teknik hallerine karşılık) göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This case study has sought to explore and investigate the role of trust in cooperation and coordination among the international non-governmental organizations (INGOs) and local NGOs (Syrian and Turkish) operating in the Syrian protracted cross-border humanitarian crisis in Northwest Syria from across Gaziantep-Türkiye hub. It has done so through the lenses of the Social Exchange Theory and Neo-institutional Theory. Accordingly, both cooperation and coordination challenges at micro-level in dyadic inter-organizational relations and meso-level (at the level of host state, Türkiye) and at macro-level (wider political dynamics) and their impacts on the inter-NGOs cooperation and coordination have been explored. The data for the research have been collected by key informant interviewing. The findings suggest that different landmarks or so-called critical junctures in different phases of the crisis have been effective in terms of challenges in the cooperative and coordinative behaviors of I/NGOs at the three levels of analysis (micro, meso and macro) in addition to the already existing structural issues. The findings further suggest that although with the formal UN coordination mechanism in place there is more transparency and thus less negative competition among the I/NGOs, there is also a diminishing role of trust in collaborative efforts (counter to the increasing needs, their complexity and their ever-technical nature) in comparison with the initial years of the crisis when humanitarian efforts were less structured and when uncertainty regarding the future of the crisis was at its peak.