Azerbaycan-Türkiye ticaret ilişkileri ve Azerbaycan'ın ihracat potansiyelinin geliştirilmesi için örgütlenme modeli önerisi
Azerbaijan-Turkey trade relations abd the organization model suggestion for the export potential development of Azerbaijan
  1. Tez No: 116990
  2. Yazar: AZER ALİYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA TANYERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Azerbaycan hızlı büyüme ve gelişme sürecindedir. Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra serbest piyasa ekonomisine geçiş süreci başlamıştır. Azerbaycan kendinin doğal ve işgücü kaynaklarıyla BDT ülkelerinin önemli ekonomileri arasında yer almaktadır. Azerbaycan gibi gelişmekte olan ülkelerde tüm şekillerde dışa açılmak için verilen ihracat teşvikleri önemli rol oynamaktadır. Azerbaycan Hükümeti tarafından sadece hammadde ihracatı potansiyelinin geliştirilmesi değil, ayrıca hazır ürünlerin ihracatına da önem verilmektedir. Bu nedenle tüm sektörlerde özel teşvik programları geliştirilmiştir. KOBİ'ler Azerbaycan ekonomisinde büyük öneme sahiptirler. KOBÎ'lerin üretim, ihracat ve işgücü potansiyeli ekonomik büyümede önemli faktörlerdir. Azerbaycan KOBİ Birliği, KOBİ'ler Yardım Komitesi ve Azerbaycan Uluslararası Bankası gibi organizasyonlar ihracat potansiyelinin geliştirilmesi için başlıca önemli adımlardan biridir. Birinci bölümde, Azerbaycan ekonomisinin genel durumu, Türkiye ve diğer dünya ülkeleri ile ticareti ele alınmıştır. İkinci bölümde, Dünyanın değişik ülkelerindeki ihracatı geliştirme politika ve teşvikleri ve örgütlenme modelleri ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, Azerbaycan ekonomisinde KOBİ'lerin rolü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler ışığında KOBİ'lerin ihracat potansiyelinin geliştirilmesi için verilen destekler incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Azerbaijan is in the process of rapid development and growth. There are many efforts to establish a real market economy after the dispersion of Soviet Union. Azerbaijan, with her rich natural and human resources, is one of the most important economy among CIS countries.Azerbaijans' petroleum and natural gas production and export potential is very large. In developing countries like Azerbaijan stimulation of exports has a major role in order to make the country an outward oriented one in all aspects. Government of Azerbaijan gives special importance not only to develop exports of raw materials but also manufactured goods. For this reason, some incentives and specific programs are developed in all sectors. Small and Medium Sized Enterprises have growing role and importance in Azerbaijan economy. SMEs' production, export and employment potential is a critical factor in realizing a sustainable economic growth. Considering this potential some special measures are taken by the Government. Establisment of some organizations like Azerbaijan S M E Union, S M E Support Committee, International Bank of Azerbaijan is an initial step for developing exports potential. In this study firstly, we try to evaluate Azerbaijans' economical development, trade relations with Turkey and other countries of the World. In the second part of this study, export development policies, incentives and organisations used by different countries in the World are evaluated. Thirdly, the role of SME's in economy is explained and some recommendations are given related to stimulation of export potential of Azerbaijan SME in the light of similar examples from developed and developing countries. Vll