The Application of total quality management (TQM) in English teaching (ELT)
Toplam kalite yönetiminin (TKY) İngiliz dili eğitiminde uygulanması
  1. Tez No: 117126
  2. Yazar: SEMİH SERT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSKENDER SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
137 ÖZET Bu çalışma toplam kalite yönetiminin Kara Harp Okulu'ndaki bir İngilizce dersinde uygulanabilirliğini izlemek amacını taşımaktadır. Çalışma için seçilen denekler 30 kişilik bir sınıftaki harbiyelilerdir. Çalışma öncelikle en iyi hizmeti sunmanın önde gelen unsur olarak görüldüğü kurumlardaki akademisyenlerin belirttiği kalite yönetimi ilkelerine odaklanmaktadır. Bütün bunlara ek olarak, kalite yönetiminin nasıl uygulandığı ve eğitime engel teşkil ettiği düşünülen problemlerin yok edilmesi ana hedefiyle bazı okullarda yapılan çalışmalarda ne tür sonuçlar alındığına yönelik örnekler sunulmuştur. Çalışma, aynı zamanda tek bir İngilizce dersi görülen bir sınfta kalite ilkelerinin uygulanması üzerinde durmaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm kailte yönetiminin neyi ispatlamada iddialı olduğunu anlamak için neden bir değişime ihtiyaç duyulduğunu tartışarak çalışmanın hedefi ve sınırlarını belirtmektedir İkinci bölüm üretim ve hizmette yeni bir eğilim olarak toplam kalite yönetiminin üzerinde durmakta ve alana kazandırdıklarından bahsetmektedir. Üçüncü bölüm, yapılacak olan çalışmaya bir temel oluşturamak üzere, tarihi bir perspektif içerisinde toplam kalite yönetiminin galişimi hakkında literature taraması sunmaktadır. Dördüncü bölüm, harbiyelilerin bir ankete verdikleri cevaplar neticesinde ele alınacak olan problemleri ortaya koymakta, önceden uygulanmış olan kalite programlarının önerdiği yönteme değinerek çalışmada esnasında takip edilen safhaları bir plan dahilinde sıralamakta ve elde edilen rakamsal veriler ile sonucu sunmaktadır. Beşinci bölüm de araştımacının daha sonraki çalışmalar için sunduğu önerilere yer vererek çalışmayı sonuçlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
136 ABSTRACT This study aims to see the applicability of total quality management in English class at the Turkish Military Academy. The subjects chosen for the study are the cadets in an individual classroom with the size of 30. The study primarily focuses on the principles of quality management manifested by scholars at institutions where providing the best service is the major concern. In addition to these principles, some examples have been given to illustrate how quality management was applied and what kind of results were obtained through studies administered at some schools where the main objective was to eradicate problems that allegedly hindered education. The study also focuses on the implementation of quality principles in a single English class. The study consists of five chapters. Chapter 1 deals with the aim and scope of the study, discussing why a change is needed to understand what quality management claims to prove. Chapter 2 focuses on total quality management as a new trend in production and service, accounting for what it has brought to the market. Chapter 3 gives a detailed account of the background information about the development of total quality management in historical perspective, providing a basis for the study to be conducted. Chapter 4 presents the problems to be handled in view of the cadets' answers to a questionnaire, outlines the steps followed through the study with reference to the procedure suggested by quality programs implemented before and it presents the results achieved with factual figures obtained. Chapter 5 concludes the study including the suggestions of the researcher for further studies.