Çizgi filmde mekân ('Çığlık' film uygulaması)
Background in animation (A film project 'Scream')
- Tez No: 737154
- Danışmanlar: PROF. FETHİ KABA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Sanat, insanın var olduğu ilk çağlardan günümüze kadar olan zaman sürecinde gelişerek değişim göstermeye devam etmektedir. İnsan da deneylediği ve/veya edindiği bilgiyi doğru olarak saptamak, saklamak ve aktarmak için çeşitli kayıt ve aktarım yöntemleri, bir başka deyişle anlatım biçimleri oluşturmaktadır. Bu anlatım biçimlerinden biri olan sinema hem eğitici-belgeselci yanı, hem de eğlendirici yanı sayesinde zaman içerisinde gelişmekte ve popülerliğini artırmaktadır. Çizgi film sanatı da, sinemaya paralel olarak gelişmesinin yanı sıra, kendine özgü bir dil geliştirmiştir. Sinemadan devraldığı illüzyonu bir adım ileri taşımış ve izleyicisini gerçek olarak yaratılması olanaklı olmayan diyarlara götürmüştür. Her anlatının bir zaman akışına, karakterlere, çatışmaya vb. gibi bileşenlere gereksinim duymasının yanı sıra, anlatı içerisinde gerçekleşecek olayların geçeceği mekâna, mekânlara da ihtiyacı vardır. Mekân, karakterleri öyküye bağlayan, karakterleri birbirine ilişkilendiren ve olay örgüsünün gelişmesini sağlayan önemli bir unsurdur. Mekân, çizgi filmin biçimine, tarzına hizmet eder, belirleyici bir rol üstlenmektedir. 'Çizgi Filmde Mekân' başlıklı bu çalışmada, öncelikle mekânın tanımlanması yapılarak, kısaca mekânın, bir çizgi film eseri için önemi, gerekliliği üzerinde durulmuştur. Mekânın bileşenleri incelenmiş ve çeşitli örnekler yardımıyla, yaratım süreci içerisinde mekânın zengin ifade biçimlerinin öykünün anlatımına sağladığı katkıların önemi, araştırılarak elde edilen bulgular sayesinde 'ÇIĞLIK' adlı bir çizgi film uygulaması gerçekleştirilmiştir. Öykü içindeki çatışma mekânlarla desteklenmiş, karakterin gerçek hayatındaki halinin algılanışı ve kendi hayal dünyasındaki halinin algılanışı arasındaki tezat gösterilmeye çalışılarak, mekânın karakterin en önemli vurgulayıcısı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Art is changing and evolving during the period, between the primitive ages that mankind exists and the time today. Parallel to this process, man is creating various recording and transferring procedures, in other words, expression methods to determine truly, keep and pass on the knowledge that he experienced and/or acquired. Being one of these expression methods, cinema is changing and increasing its popularity in time with the help of not only its educational-documentarist side but also its entertaining side as well. Being parallel to the cinema, the art of animation, developed its original language as well. And carried the illusion, that it took over cinema, to a further step and created many realms for its audience, which cannot be realistically created. Every narration not only needs components such as a time flow, an argument, characters, etc. but it also needs a location and environment in other words the background. The environment and the background is an important factor, which binds the characters to the story, which binds the characters to each other and also it ensures the development of the plot. It serves the form and the style of the animation and is decisive. In this the environment is defined and then simply emphasized the importance and the necessity of the background for an animation project. The components of the background are being examined and the importance of the contributions of the background's rich expression methods to the storytelling during the creation process helped this study to the conclusion utilizing various samples. In guidance of these explorations an animation short film project, titled 'ÇIĞLIK (SCREAM)' is being finalized. By showing the contrast between the real-life version of the character and the character in his fantasy world, the conclusion is being reached that background is the most important emphasis of the character.