The EU's evolving common foreign and security policy
Avrupa Birliği'nin gelişen ortak dış ve güvenlik politikası
  1. Tez No: 117330
  2. Yazar: AHMET ÇEVİKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu tez, Avrupa Birliğinin (AB) gelişen Ortak Dış ve Güvenlik Politikası üzerine yapılmış bir çalışmadır. Soğuk Savaş sonrası gelişmeler üzerinde yoğunlaşılarak, Avrupa Birliğinin Ortak Dış ve Güvenlik Politikasının Soğuk Savaştaki kökenleriyle birlikte gelişiminin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Avrupa Birliğinin iç dinamiklerinden kaynaklanarak Birliğin güvenlik politikalarının şekillendiren fikir ayrılıkları üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, AB içi dinamiklerden kaynaklanan fikir ayrılıklarının AB'nin güvenlik politikalarının gelişimini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu çalışmanın temel savı, AB içi bölünmelerin Avrupa Birliğinin etkin bir Ortak Dış ve Güvenlik Politikası izlemesini engellemekte olduğudur. Kriz yönetimi alanında NATO ile işbirliğine gidilmesi, Avrupa Birliğine etkin bir askeri kriz yönetim görevi için gerekli olan askeri kabiliyetleri sağlayacaktır. Aynı zamanda bu çalışma, AB içerisindeki etkin bir kriz yönetim gücünün kriz yönetiminin askeri ve sivil yönlerini dengeli bir şekilde kapsayarak başarılı olabileceğini ileri sürmektedir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is a study on the European Union's evolving Common Foreign and Security Policy (CFSP). It aims to analyze the evolution of the Common Foreign and Security Policy of the European Union from its Cold War origins with particular consideration on post-Cold War developments. Emphasis will be put on the divergences of ideas resulting from the internal dynamics of the Union that shape the security policies of the EU. In this study, the major question, which will be tried to be answered, is how have the divisions within the EU, which result from the internal dynamics of the EU, affected the evolution of the Union's security policies. This study argues that the divisions within the European Union have so far prevented the Union from pursuing an effective Common Foreign and Security Policy. Cooperation with NATO in the field of crisis management would provide the EU with military assets and capabilities which are required for an effective military crisis management mission. At the same time, this study argues that an effective crisis management in the EU can be achieved by covering both military and civilian aspects of crisis management in a balanced way. m