Enflasyonla mücadelede uygulanan istikrar politikalarının ekonomik ve toplumsal etkileri
Economic and social effects of stabilization policies performing in struggling with inflation
- Tez No: 117765
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VEDAT BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET ENFLASYONLA MÜCADELEDE UYGULANAN İSTİKRAR POLİTİKALARININ EKONOMİK VE TOPLUMSAL ETKİLERİ Ekonomik istikrarsızlık ülkemizin dün olduğu gibi bugünde en önemli problemini oluşturmaktadır. Ekonomik istikrarsızlığın başında da enflasyon sorunu yaşanmaktadır. Enflasyonla mücadele programları da özellikle 1950'li yıllardan sonra alınmaya başlamış ve çeşitli politikalar uygulanmaya konulmuştur. Türkiye kapsamlı istikrar politikalarıyla 1970'li yılların sonunda yaşanan yüksek oranlı enflasyon sonucunda tanışmıştır. 1980'li yıllarda uygulanan istikrar politikaları enflasyonla mücadele çerçevesinde ekonomik alanda liberal politikaların yoğun bir biçimde uygulandığı bir dönem olmuştur. Bu dönemde kamu açıklarının Merkez Bankası Kaynakları ile finansmanı yerine, iç borçlanmaya yönelenmiş böylece kamu kesimi harcamalarında reel kaynakların kullanımı ile kamunun üzerindeki enflasyonist baskı giderilmeye çalışılmıştır. Yine bu dönemlerde devletin ürettiği mal ve hizmetlerin fiyatları yükseltilerek diğer taraftan ise uygulanması daha kolay dolaylı vergiler çeşitlendirilerek de kamu açıklarının azaltılması yoluna gidilmiştir. 1990 ve 2000 yılları arasındaki süreçte de enflasyonu indirmek için alınan kararlar ülkedeki orta ve düşük gelirli grupları olumsuz yönde etkilemiştir. Yine bu dönemde de bir çok istikrar programı uygulanmış ancak, istikrarsızlığın kaynağı olan yapısal değişim sorunları varlığını devam ettirmiştir. İstikrarın sağlanmasında çoğunlukla ekonominin talep yapısı üzerinde durulmuş ve harcama daraltıcı önlemler alınmıştır. 2000'li yıllara girildiğinde mevcut ekonomik gelişmelere rağmen enflasyonun ve enflasyonla mücadelenin ülkemiz ekonomisinin hala önemli sorunlarından biri olduğu anlaşılmıştır. Bu durumda ülkemizde istikrar politikalarının uygulanması artık ekonomimiz için süreklilik arz eder hale gelmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ECONOMİC AND SOCIAL EFFECTS OF STABILIZATION POLICIES PERFORMING IN STRUGGLING WITH INFLATION One of the most important problems of Turkey in economic instabilization as before, Inflation problem is mainly cause of this economic instabilization. By the 1950s, the programs of strauggling with inflation has been considered important and various policies has been established to perform. Turkey has faced with the large stabilization policies after the high level inflation which had occured by the late 1970s. In 1980s, when struggling with the inflation, liberal policies had been used intesively. In that term the public debt had been expanded instead of borrowing funds from public banks. In that way, real funds had been used in public formal spendings and it had been tried to eradicate the impression of the inflation on the public. Also, in that terms; in onehand the prices in goods and public services producing by the state had been raised, on the other hand obligue taxes easier to folfil had been varried to decrease public deficits. In the term beetwen 1990 and 2000, the decisions taking by governments had negatively effected moderate and lower groups of public who had been living in the country. Also, in that term, various stabilization programmes had been performed, but problems of structural variation which is source of instabilization had been kept their existences. It had been generally insisted on Demand Structure of the Economy and et had been taken measures which have been limiting spendings to supply the stabilization. When we got into 2000s, in spite of economical developments it was understood that inflation and the struggle with inflation is still one of the important problem of our country economy. In these conditions, performing stabilization policies in our country has been showing continuity for country any longer.