Kredi kartlarının işletme satışları ve müşteri ilişkileri üzerine etkilerinin incelenmesi
The Study of the effects of the credit cards on the sales of companies and customer relations
- Tez No: 117817
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
93 ÖZET İşletmeler ve diğer finansal kuruluşlar, müşterileri kendilerine çekebilmek için büyük harcamalar yapmakta, piyasaya yeni hizmetler sunmaktadırlar. Bu yeni hizmetlerden biri de kredi kartlarıdır. Tüm dünyada çağdaş bir ödeme aracı olarak kabul edilen kredi kartı, paranın sahip olduğu mal ve hizmet alımında mübadele aracı olması özelliğini taşıması nedeniyle paranın evriminde bir basamak olarak nitelendirilebilir. Kredi kartı, hiç parası olmayan veya parası olup da kullanmak istemeyen kart hamiline, ihtiyaç duyduğu mal ve hizmeti satın olma, geç ödeme veya taksitlendirme imkanı sağlar. Satıcıların da pazarladıkları mal ve hizmetleri hiç beklemeden kısa sürede satmalarına yardımcı olur. Bu alanda daha önce yapılan çalışmalara bakıldığında, işletmelerin çıkardığı kredi kartlarının, işletme satışları ve müşteri ilişkilerini ne yönde etkilediğine yönelik bir çalışmanın olmadığı görülmüştür. Bu nedenle, işletmelerin büyük yatırım yaptığı bu faaliyetlerin gerçekten amacına ulaşıp ulaşmadığının araştırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Araştırma, işletmelerin çıkarttıkları kredi kartlarının, satışlar ve müşteri ilişkileri üzerinde etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Çalışma bu amacı gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Bu çalışmada ilk önce, kredi kartı kavramına yer verilerek, Dünya' da ve Türkiye' deki gelişimi, sınıflandırılması ve taraflara sağladığı avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, işletmelerin kredi kartı sistemine ihtiyaç duyduğu nedenlere yer verilmiş, işletmenin satışlarını ne yönde etkilediğine değinilmiştir. Son olarak, işletmelerin satışlarını ve müşteri ilişkilerine olan etkilerini değerlendirmeye yönelik anket uygulamasının sonuçları değerlendirilmiştir.94 Çalışmada, kredi kartı sistemi kullanımının, yarar ve sakıncaları işletmeler açısından ele alınmış, bu kapsam çerçevesinde uygulama sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, kredi kartı sisteminin kullanılmasının, işletmelerin satışlarını olumlu yönde etkilediği ve işletme faaliyetlerinin temeli oluşturan müşteri sayısında artış olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
y3 ABSTRACT The entities and financial institutions spend too much to attract the customers and introduce new services to the market. One of the novelties introduced is the credit cards. The credit cards are deemed to be an evolutionary monetary means due to the fact that they are considered to be the exchange means in the procurement of goods and services and a contemporary approach for payment. The credit card enables its holder to purchase the necessary goods and services whenever the card holder has no financial capability or though having financial capability, the card holder may not be in the position to expend the money or the card provide provides its holder to make the payment in instalments. The sellers sell their products and services which they are marketing in a timely manner. When the previously executed studies are examined, it is observed that the effects of the credit cards issued by the entities, on the relations between the customers and the sellers have not yet been studied. Therefore, it should be studied whether such activities on which the entities make great investments have met the objectives or not. The study should focus on the effects of the credit cards particularly on the sales and customer services. This study is aimed at this particular target. The study is introduced with the definition of the credit card and the development of such cards both in Turkey and the world together with the advantages and the disadvantages of the same. It is then described the reasons why the entities require credit cards and the effects of such cards on the sales of the entity. At the final stage, a questionnaire focused particularly on the effects of the credit cards on the sales and customer relations.96 The advantages and disadvantages of the credit cards are taken into evaluation in the point of view of the entities and the results of the applications are considered within this framework. As a result of the study, it is concluded that the credit cards affected the sales in the most favourable manner and that the number of customers which forms ths basis for the activities of the entities, thus increased so far.