Doğal afet düzenlemeleri ve yerel özerklik
Natural disaster regulations and local autonomy
- Tez No: 117834
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Ülkemizde 1999 yılında yaşanan depremlerden sonra, devletin doğal afetlere yönelik müdahalesindeki etkinliği tartışma konusu olmuştur. Hükümet, eleştirilere değişik şekillerde tepki göstermiştir. Bu tepkilerden en önemlisi, hukuki düzenleme lerdi. Bu dönemde, hükümet doğal afetlerle ilgili çok sayıda KHK çıkardı ve TMMM tarafından da bazı kanunlar kabul edildi. Yerel yönetimlerin devletin bir parçası ol duğunu düşünürsek; söz konusu KHK'ler ile kanunların hepsinin veya bir bölümü nün yerel özerklikle ilişkili olduğu kolayca görülebilir. Hukuki düzenlemeler, yeni tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu kez, eleşti riler, yeni çıkarılmış doğal afetlerle ilgili KHK'ler ile kanunlara yönelmiştir. Ne var ki, bu tartışmalarda
Özet (Çeviri)
After the earthquakes of 1999, effectiveness of the state in dealing with the disasters was been questioned. The government responded criticisms in some ways. The most important aspect of these responses was legal regulations. In this period, the government promulgated several decrees about disasters and some laws were passed by the parliament. If we think that the local governments are a part of the state, it has been easily seen that all, or some, of these decrees and laws are con nected with local autonomy. Legal regulations have started new disputes. This time, criticisms have been directed to the new decrees and laws about disasters. But, in these disputes, some concepts such as