Radyo, televizyon ve internet aracılığıyla kişilik haklarına tecavüz
Attack to personal rihght by using radio, television and internet intermediators
- Tez No: 117842
- Danışmanlar: PROF. DR. KUDRET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Çalışmamızın konusu“Radyo Televizyon ve İnternet Aracılığıyla Kişilik Haklarına Tecavüz”oluşturmaktadır. Çalışmamız giriş ve sonuçtan ayrı olarak sırayla“Genel Kavramlar”,“Radyo Televizyon Aracılığı ile Kişilik Haklarına Tecavüz”ve“İnternet ve İnternet Aracılığı ile Kişilik Haklarına Tecavüz”başlıklarını taşıyan üç bölümden oluşmaktadır. Kişilik hakkının, içeriğini ve sınırlarını kesin bir şekilde belirleyecek veya kişilik hakkını diğer haklardan ayıracak bir tanımının yapılması mümkün değildir. Çünkü, kişilik hakkı somut, belirlenebilir ve statik bir kavram değildir. Kişilik hakkı zaman ve yere göre değişen bir kavram olduğu için, tekniksel ve sosyolojik değişmeler ve gelişmeler bu hakkın içeriğine yeni boyutlar katmaktadır. Kişilik hakkına tecavüz şekilleri de zamana göre değişiklikler gösterir. Örneğin, günümüzde iletişim teknolojisi internet aracılığıyla tecavüzü gündeme getirmiştir. Bu tür bir tecavüz son yıllarda ortaya çıkmıştır. Radyo, televizyon kuruluşlarının günümüzde bir dördüncü güç konumuna gelmesi nedeniyle kişilik hakkına karşı son derece büyük bir tehlike oluşturduğu kabul edilmektedir. Bu sebeple, kişilik hakkının radyo, televizyon yayınları karşısında korunması gittikçe artan bir önem kazanmaktadır. Kişilik haklarının korunması, bir kişinin kişiliğine üçüncü kişiler tarafından yapılabilecek hukuka aykırı tecavüzleri önlemeye, yok etmeye, tazmin etmeye yönelik özel hukuk kurallarının bütünüdür.Kişilik hakkının etkin bir şeklide korunabilmesi hem kamu hukuku hem de özel hukuk alanında bu korumanın sağlanmasıyla mümkün olabilir. İnternet, 20.yüzyılın en önemli değişimlerinden biridir. Günümüzde internet kendi başına ve başlı başına bir kişilik kazanmış durumdadır. İnternet ile birlikte bir takım hukuksal sorunların ortaya çıkması kaçınılmazdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of our study“Attack to Personal Rights by using Radio, Television and Internet Intermediators.”Besides the introduction and conclusion parts, our study respectively formed from 3 parts titled as“General Concepts”,“Attack to Personal Rights By Using the Radio and Television Intermediators”and“Attack to Personal Rights By Using Internet Intermediator”. It is impossible to make a definition of personal right which certainly determine the content or limits of personal right or separate this right from offer rights. Because personal right is not a concrete, definite and static concept. Tust because personal right is a concept that changes by the time and place, the technical and sociological variations and developments make new sense of the concent of this right. The way of attack to personal right is also changes by the time. For example at our age communication technology bring out the attack to personal right by using internet intermediator. This kind of attack erased last years. Due to the reason that Radio and Television institutions became the fourth power today they are great risk for personal right. That's why protection of personal right against the radio and television publications have growing importance. Protection of personal rights is the where of private low rules about prevention, elimination and indemnification of illegal attacks to one persons personality which should come from 3rd persons.Effective protection of personal right is only possible it this protection is obtained in both private and commen law field. Internet is one of the most Important variations of 20th century. At our age Internet is an independently personality. It is inevitable to have some problems arised with internet. **».*£*