Elektronik ticaretin vergilendirilmesinin incelenmesi ve değerlendirilmesi
An examination and estimation on taxation of electronic commerce
- Tez No: 117845
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bilgi paylaşımında ve üretiminde büyük imkanlar sunan internetin, tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve toplumların tüm kesimlerinde bilgisayar kullanmanın çağın gereği olduğu bilincinin oluşmasıyla başlayan süreçte, internet üzerinden ticaret yaygınlaşmış ve“Elektronik Ticaret”terimi daha fazla duyulmaya başlamıştır. Mal ve hizmetlerin (ürünlerin) üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılması olan e-ticaret, geleneksel yapıları önemli ölçüde etkilemiştir. Fiziki (gerçek) esaslar üzerine kurulmuş vergileme sistemleri elektronik (sanal) ticareti kavramada güçlüklerle karşılaşmış ve dünyada bu faaliyetlerin vergilendirilmesi tartışmaları başlamıştır. Bu çalışma, bir fırsat olarak karşımıza çıkan e-ticaretin vergisel düzenlemelerinin önemli etkileri düşünülerek hazırlanmıştır. E-ticaretin ne olduğu, gelişimi ve e-ticaretin en önemli sorunlarından birisi olan, vergilendirilmesi konusunun mevcut vergi düzenlemeleri karşısındaki durumu anlatılmıştır. E-ticaret konusunda mevcut kanuni düzenlemelerini tamamlamış bir ülke bulunmamaktadır. Dolayısıyla tartışmaları devam eden vergilemenin hangi sınırlar dahilinde geliştirilmesi gerektiği üzerinde durulmuştur. Ayrıca ulusal ve uluslararası alınabilecek önlemlerin ve çözüm önerilerinin irdelenmesine gayret edilmiştir. Ülkemizde bu alanda yapılacak bütün çalışmalar e-ticaretteki başarı şansımızı artıracaktır. Bu çalışmanın da planlama ve uygulama sürecine katkı sağlamasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
Internet presents great opportunities in sharing and producing Information all of the societies and all of the world with grow up to using computer. Over the Internet, trade has been widespreaded and“Electronic Commerce”term has been heared so much. Electronic Commerce (e- commerce) is known making the procedure of the process, advertisement, sale, insurance, distribution and payment of the goods and services over the nets of the computer. E-commerce has influenced the traditional structures very much. Tax systems has been set up Physical (real) bases so tax systems has met diffuculties to recover electronic (conjectural) commerce and the discussions of the taxing of this activities has started in the world. When this working has been preparing, the important effects of the arrangement of the e-commerce has been thought as a new chance. The definition, the development and one of the most important problem is that the taxing of the e-commerce are explained. There is no country that has completed the presence law about the e-commerce. Therefore, how the arrangement of taxing shall improve has been described. In addition, national and international solution suggestions are studied. In our country, all of the working of in this area will increase the luck of the success in the e-commerce. I wish that also this working will have addition in planning and applying.