Politik insan, apolitik insan ve politikanın değişen yüzü üzerine bir tartışma
Political man, apolitical man and a discussing about of the changed face of the politic
  1. Tez No: 117844
  2. Yazar: HURİYE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADİR CANGIZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
180 ÖZET "Politik İnsan, Apolitik insan ve Politikanın değişen Yüzü Özerine Bir Tartışma* adlı tez, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşur. Tezin ilk bölümünde, klasik, modern ve postmodern politika teorileri ile modemizm ve postmodernizm kavramları incelenmiştir. Bu bölümde, politikanın tarihsel süreç içinde geldiği noktayı anlamak açısından, teze bir kavramsal çerçeve çizmeye çalışılmıştır. Günümüz politikasının temel kurumları, sorunlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde demokrasi kavramının tarihsel gelişimi ve demokrasiye eleştirel yaklaşımlar tartışılmıştır. Bu bölümde demokrasi kavramını güçlendirme amaçlı yeni teorilere de yer verilmiştir. Üçüncü ve son bölümde, politikaya katılmanın, özneleri, alanları, araçları, biçimleri, sınırları ve bilgilenme süreci eleştirel yaklaşımlarla birlikte değerlendirilmiştir. Kamusal alan ve özel alan ayrımının suni olduğu ve gündelik yaşamın güçlü politik dinamikleri içerdiği savunulmuştur. Ardından, politikanın genel sorunlarına ilişkin çözüm önerilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
181 SUMMARY The thesis named The Politic Human, The Apolitic Human and A Discussion On The Face Of Changed Polities' consist of an introduction, three undersection and a conclusion. in the first part of the thesis, theories of classical, modern and postmodern politics and conceptual means of modern and postmodern were studied. In mis part for the understanding to developing politics during historical process, driving the conceptual frame to thesis have been tried. The basis institutions of daytime politics and if s problems were evaluated. In the second part of thesis, the historical developing of concept of democracy and it's critical approachs were conclusion there are purposeful! new theories for to make strong concept of democracy too, in this part. tn the last part of thesis, subject and areas and purposes and forms and limits of participate to politics and information process were evaluated in frame of critical approach. It was suggested that division of public area and personal area artificial and everyday life have got politics dynamics. And than it was mentioned solution purposses to concerning the general problems