Menkul kıymet yatırım fonlarının performans değerlendirilmesi ve uygulaması
Performance assesment and implementation of mutual funds
  1. Tez No: 117846
  2. Yazar: AYŞE PINAR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT AYPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
94 ÖZET Yatırım fonları, küçük tasarruf sahibi bireylerin ellerindeki tasarruflarını biraraya toplayıp, oluşturduğu büyük kaynağı çeşitli finansal varlıklara yatırarak, küçük tasarruf sahipleri adına portföy yöneticiliği yapan, diğer taraftan da bu tasarrufları ekonominin gelişmesini sağlayacak alanlara aktaran finansal kurumlardır. Para ve sermaye piyasasında faaliyet gösteren finansal aracı kuruluşların esas fonksiyonları, ekonomideki fonları, fon fazlası olan kesimden, fon ihtiyacı olan kesimlere aktarmaktadır. Fonların tasarruf sahibinden, fon kullanıcıya akışı kaynakların etkin kullanımını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye'de faaliyet gösteren yatırım fonlarının ve fon sektörünün başlıca özellikleri; -Devletin yatırım fonu sektörü üzerinde etkili olması, -Yatırım fonu sektöründe bankaların egemenliği, -Fon portföyündeki devlet borçlanma senetlerinin fazlalığı, -Piyasada fonlar hakkında yeterli bilginin bulunmamasıdır. Yatırım fonları verilerinin kolay elde edilebilir olması ve uzun dönemli veriye sahip yönetilen bir portföy olması nedeniyle portföy performansı konusunda yapılan çalışmalarda bu verilerin kullanılması söz konusu olmuştur. Bu çalışmada, finans literatüründe yer edinmiş portföy performansını değerlendirme modelleri, yatırım fonu sektörünün analizinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
95 ABSTRACT Mutual funds are financial foundations that both make portfolio management on behalf of small savings owners by investing the big source established by collecting the available savings of the them (small saving owners) in various financial assets, and also transfer these savings to the areas which will make the economy develop. Financial mediator organizations, which take place in money and capital markets, is to transfer the funds in the economy from the sectors having the excess funds to the fund needing sectors. The flow of fund from the saving owner to the user of the fund, is very importanr in using the resources efficiently. They principal and most important features of active mutual funds and sector of them in our country are; -The influence of state to the sector of fund, -The dominience of the banks in the sector, -The excess of goverment bonds in the fund portfolio, -Having insufficient knowledge about mutual funds in the market. Investments funds data are used in studies conducted on the subject of portofolio performance since they can be obtained easily and it is a portofolio managed by having long-term data. In this study, methods of portfolio performance evaluation that have important place in financial literature are used.