Ortak girişimlerde karşılaşılan yönetim sorunları ve çözüm önerileri
Management problems in joint ventures and solutions
- Tez No: 117847
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Dünyadaki gelişmeler stratejik ortaklıkları cazip hale getirmiştir. Bu gelişmeler tek bir şirketin üstesinden gelemeyeceği kadar karmaşıktır ve şirketler arasında iş bölümünü gerektirmektedir. Artan yatırım maliyetleri ile kısalan ürün ömürlerinin birleşimi, yatırımların riskini büyütmüştür. Bir yandan yükselen risklerin paylaşılma istekleri, diğer taraftan ülkelerin yabancı sermayeye ve teknolojiye olan ihtiyaçları şirketler arasında işbirliği ihtiyacını her geçen gün artırmaktadır. Stratejik işbirliklerinin en önemlilerinden biri ortak girişimlerdir. Ortak girişimler pek çok yararı olmasına karşın, önemli sorunları da beraberinde getirirler. Bu sorunların en önemlilerinden biri yönetim ve kültürel alandaki farklılıklardır. Ortaklar bu farklılıkların olumsuz etkilerini birbirlerini anlamaya çalışarak azaltabilirler. Bu uzlaştırıcı ve birleştirici işte en büyük çaba yöneticilere düşmektedir. Bu çalışmada, yukarıda kısaca değinilen konular bir bütün oluşturacak şekilde ele alınmıştır. Kültürel ve yönetimsel farklılıkların ortak girişim işletmeleri üzerindeki etkileri incelenmiş; bu farklılıkların çatışmaya dönüşmeden firmanın ortak amaçlarına nasıl yönlendirilebileceği ve bu işlemleri yapacak yöneticilerin hangi özelliklere sahip olması gerektiği araştırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic alliances became popular because of the improvement in the World. These improvements are so complicated to overcome for any company; therefore it requires cooperation between companies. High investment costs and short life cycle of products has increased the risk of investment. The needs for corporation between companies are getting more important because companies want to share the high risks and they need to get foreign capital and technologies. One of the most important strategic alliances is Joint ventures. It has lots of advantages, but it also brings so many problems. Management and cultural differences are the most important problems for joint ventures. Partners can leverage the negative effect of management differences by try to understand each other. The managers of the joint ventures have the main responsibility for compromising. The subjects, summarized above, are dealed with a whole in this study. The effects of cultural and management differences on Joint Ventures are studied and it is examined how the differences can be directed to the common goals of the firm, and which features a global manager must practice.