Ortak girişimler (Joint ventures) ve Türkiye'deki ortak girişimler karşılaşılan yönetim sorunlarının tespit ve çözümüne ilişkin bir araştırma
- Tez No: 52240
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Son yıllarda, Türkiye'de ortak girişim türü ittifakların sayısında önemli artışlar gözlenmektedir. Bu artışın altmda yatan temel neden, özellikle gelişmekte olan ülkelerin pazarlarına girmekte sağladığı kolaylıklardır. Ortak girişimler sağlamış olduğu bu ve bunun gibi avantajların yatımda, pekçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bu sorunların başmda, ortak girişimlerin kendine özgü yapılarından kaynaklanan yönetim sorunları gelmektedir. îşte bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren ortak girişimlerin karşılaştıkları yönetim sorunlarım tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek amacıyla uygulamalı bir araştırma yapılmıştır. Bu çerçevede öncelikle ortak girişim kavramı, yapısı ve türleri ele alınmıştır. Daha sonra, bazı ülkelerdeki ortak girişim uygulamaları hakkında bilgiler verilmiştir. Teorik bazda tespit edilen ortak girişimlerin yönetim sorunları ortaya konulduktan sonra, anket metodu kullanılarak Türkiye'deki ortak girişimlerin yönetim sorunları belirlenmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlan değerlendirildikten sonra, tespit edilen yönetim sorunlarına ilişkin çözüm önerileri ortaya konulmuştur. x
Özet (Çeviri)
in recent years, increases in strategic alliances like joint ventures are recognized. The main reason behind this increase is that joint ventures make it easier to enter into developing countries' markets. However, they cause many problems because of their nature. Öne of the most important problem that they cause is the managerial problems. in this study, an applied research is made to find out the managerial problems of the joint ventures located in Türkiye and to develop some proposals to the solutions of those problems. in this study, first, concept of joint venture, its nature, and,its types are examined. Secondly, a detailed information about the practices of joint ventures in some countries is given. After managerial problems of the joint ventures are stated, a questionnaire is developed to find out the managerial problems of the joint ventures located in Türkiye. After that, the results of the questionnaire are evaluated and then some proposals are offered to overcome the managerial problems effectively.