Yabancı bankaların Türk bankacılık sistemindeki yeri ve etkileri
The Role of the foreign banks in Turkish banking sector and their effects on it
  1. Tez No: 117849
  2. Yazar: YAŞAM ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yabancı bankaların Türk Bankacılık Sistemi içindeki yeri ve bankacılık sistemine olan etkileri incelenmiştir. Finansal serbestleştirme uygulamaları paralelinde, yabancı bankaların girişi önündeki engellerin kaldırılması ve banka sayısında artış meydana gelmesi, bu çalışmada yabancı bankaların etkilerinin, finansal serbestleşme olgusundan bağımsız ele alınamayacağını göstermiştir. Türkiye'de yaşanan deneyimde, finansal serbestleşme ve yabancı bankaların girişi önündeki engellerin kaldırılması neticesinde bankacılık sektörüne bir dinamizm ve rekabet anlayışı gelmiş, hatta temel rasyolar kamu bankaları dışındaki bankalarda artış trendine girmiş, ancak söz konusu iyileşmeler, asıl faaliyet alanlarından değil, yüksek kamu borçlarının finansmanı için portföylerde giderek daha fazla yer tutan risksiz ve yüksek getirili kamu kağıtları sayesinde olmuştur. Sonuçta, bu olumlu etkiler büyük boyutta risk ve istikrarsızlık unsurlarını da beraberinde getirmiştir. Yabancı bankalar da bu istikrarsızlık unsurlarından çok iyi faydalanmışlar, sektördeki paylarını (örneğin aktif paylarını ) artırmaya gerek duymadan, yüksek faiz marjlarıyla yüksek kârlar elde etmişler, üstelik bunu büyük oranda likit kalarak da geçekleştirmişlerdir. Böyle bir istikrarsız ortamda yabancı bankaların Türkiye'ye geliş amaçları dış ticaretin finansmanı ve kısa vadeli sermaye hareketleri ile sınırlı olmuş ve kendilerinden beklenen yararlar da büyük ölçüde sağlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study attempts to analyse the significance of foreign banks in the Turkish banking system and their effects on the sector. The lifting of barriers for the entry of foreign banks into Turkey and the increasing number of banks, developments that took place as a result of financial liberalization policies, indicate that impact of foreign banks cannot be taken up independently from the process of financial liberalization. In Turkey's experience, financial liberalization and the lifting of barriers for foreign banks have resulted in an understanding of competition and dynamism, and even in a trend of improving ratios, except for public banks. However, the said progress has been achieved not in the fundamental fields of banking activity, but thanks to risk-free and high-yielding state bonds, whose share in bank portfolios has constantly risen. As a result, along with positive developments, phenomena such as considerably high risk and instability have been brought about. However, foreign banks have been successful in turning these instability factors into high profits with high interest margins without even trying to increase their shares(e.g. share of assets) in the sector. Moreover, they have maintained their liquid positions to a great extent. In such an instable environment, the aim of foreign banks to come to Turkey has been limited to the financing of foreign trade and short-term capital flows, and the expected benefits from foreign entry to the Turkish banking sector could not have been realized in general.