An Improved syllabus for engineering preparatory classes of Gazi University
Gazi Üniversitesi mühendislik hazırlık sınıfları için geliştirilmiş müfredat
  1. Tez No: 117899
  2. Yazar: ARZU ŞARLANOĞLU VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGUN AKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
111 ÖZET Bu çalışmanın amacı Gazi Üniversitesi Hazırlık Okulu Mühendislik Fakültesi öğrencilerinin, verilen fakülte derslerinde karşılaşabile cekleri zorlukların üstesinden gelebilmeleri için, var olan müfredat progra mını yeniden şekillendirmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için, fakültedeki öğrencilerin ihtiyaçları yüz öğrenciye uygulanan anket ve Mühendislik Fakültesi'nde görevli beş öğretim elemanına uygulanan görüşme yöntemleri kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen veriler incelenmiş, sonuçları yorumlan mış ve öğrencilerin ihtiyaçları saptanmıştır. ihtiyaç analizinin yorumlanması sonucunda, mühendislik öğrencile rinin, hazırlık okulundan sonra İngilizce anlatılan bölüm derslerinde başarılı olabilmek ve bu dersleri takip edebilmeleri için, bazı akademik becerilerine ihtiyaç olduğu saptanmıştır. Bu yüzden, özet yazmak, not tutmak, rapor yazmak, belirli bir amaca yönelik okumak gibi akademik beceriler var olan hazırlık okulu müfredatı programına eklenmiştir. Bu çalışmanın birinci bölümünde, mevcut problem tanımlanır; çalışmanın amacı ve alanı ve ileriye dönük tahminler üzerinde durulur. İkinci bölümde 'program' ve 'müfredat' terimleri tanımlanır; program şekilleri ve çeşitleri özetlenir. Üçüncü bölümde, var olan sistemin yorumu yapılır, öğrenci anketleri ve öğretmen röportajları dördüncü bölümde incelenir ve yorumlanır, önerilen müfredat programı beşinci bölümde sunulur. Son bölümde ise çalışmanın kısa bir özeti verilir. KUBDLP
Özet (Çeviri)
110 ABSTRACT The aim of this study is to re-form a new syllabus which is in parallel to the existing one in order to help the engineering students in the Preparatory School of Gazi University to overcome the difficulties that they may encounter later during those faculty courses in their field of study which are taught in English. To realize this aim, the needs of the students at the Faculty of Engineering have been specified. The interpretation of the needs analysis have shown that after the Preparatory School, some academic skills will be needed by the engineering students to succeed in and to follow a number of their courses in their field of study taught in English. Thus, the academic skills such as note-taking, summarizing, writing a report, reading for specific information and the like have been integrated within the existing Preparatory Class syllabus. The first chapter gives a general background to the study and states its aim and the scope and makes some assumptions about it. The second chapter deals with the definitions of the terms 'syllabus' and 'curriculum'. Also, the types of and shapes of syllabuses have been summarized. In chapter three the present system has been discussed. The student's questionnaire and the teacher interview have been analyzed and interpreted in chapter four. The suggested syllabus has been presented in chapter five. In the sixth chapter a brief summary has been given.