Hemiplejik hastalarda vücut ölçülerinin belirlenmesi ve fonksiyonel giysi formunun oluşturulması üzerine bir araştırma
An Investigation about determining of the body measurements of the hemiplegic patients and constituting functional garment from
- Tez No: 117900
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA VURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET İnsan yaşamında önemli bir yere sahip olan giysi, dış ortamın etkilerinden korunma ve rahatlık sağlayarak yaşam kalitesini artırmasının yanı sıra, kişinin toplum içindeki statüsünü de etkilemektedir. Bu durum, fiziksel özürlü bireyler için daha da büyük bir önem kazanmaktadır. Fiziksel özelliklerde kayıpların (kol ve bacaklarda hareket yeteneğinin gerilemesi, eklemlerde sertleşme, denge bozukluğu, vücutta ödem oluşması, görme yeteneğinde azalma v.b.) bulunması durumunda, uygun olmayan giysi modelleri normal işlevlerin yerine getirilmesini önemli ölçüde engellemektedir. Bu da, hastanın temel ihtiyaçlarını bile kendi başına yapmaktan uzaklaşmasına, yetersiz ve bağımlı hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu araştırmada, genellikle kalıcı fiziksel rahatsızlığa bağlı olarak, yatağa bağımlı duruma gelebilen hemiplejik hastaların giysi özelliklerini belirleyerek, bağımsızlık derecelerini artırmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, hemiplejik hastaların vücut ölçülerini ve hareket sınırlılıklarını belirleyip, sağlık personeli, bakım veren kişi ve hasta açısından giysi ihtiyaç ve problemlerini ortaya koyarak, fonksiyonel giysi formu oluşturulmasına çalışılmıştır. Yapılan bu araştırmada, birinci bölümde, konunun seçilme nedeni, çalışmanın amacı, sağlık personeli, bakım veren kişi ve hasta açısından önemi aktarılmıştır. İkinci bölümde, konuyla ilgili genel kavramsal ve teorik temeller açıklanmış ve bu alanda yapılan araştırma niteliğindeki çalışmalara ilgili araştırmalar bölümünde yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, araştırmanın planlanması ve yürütülmesine temel oluşturan materyal ve yöntem açıklanmaya çalışılmıştır.233 Çalışmanın dördüncü bölümünde, hastalara ilişkin genel bulgular verilmiştir. Hasta üzerinden alınan ölçülerin ve hareket sınırlılıklarının açısal değerleri belirlenerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Sağlık personeli, bakım veren kişi ve hasta açısından giysi özelliklerini ve problemlerini ortaya koymak amacıyla uygulanan anket sonucu, elde edilen verilerin tartışılması ve değerlendirilmesine yer verilmiş, elde edilen veriler marjinal tablolara dökülerek, gerekli istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma süresince elde edilen tüm bu veriler doğrultusunda, bu gruba yönelik fonksiyonel giysi formu oluşturulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın son bölümünde ise, araştırma sonucu elde edilen, hemiplejik hastalara ait vücut ölçüleri, hareket sınırlılıkları, sağlık personeli, bakım veren kişi ve hasta açısından giysi özellikleri ve problemleri hakkında oluşturulan bilgiler doğrultusunda, bu grup için belirlenen, kapama yeri, tutturucu türü ve sayısı, model özelliği, genişliği v. b. gibi özellikler baz alınarak, fonksiyonel giysi tasarımı yapılmıştır. Daha sonra bu tasarımlar denenerek, grup için maksimum fayda sağlayacak özellikte giysi formu hazırlanmıştır. Bu araştırma sonuçları doğrultusunda, çeşitli özürlü gruplara, hazır giyim sektöründeki işletmelere ve bu alanda eğitim veren kurumlara yönelik bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
234 SUMMARY Garment, taking an important part in human life, affects the statute of individual in the community, besides increases the quality of life by giving protection and comfort. This situation is more important for handicapped people than the others. Inappropriate garment models hinder normal functions of an individual in a great deal, in the way of limiting physical capacity (diminishing upper and lower extremity movement capacity, sight capacity, causing balance defects, developing edema, etc.). Because of this condition, the patient cannot accomplish basic requirements on her own and becomes more dependent and insufficient. The aim of this investigation is to raise the degree of the independence of hemiplegic patients, coming to bedridden position due to physical illness, by determining garment specialties. For this aim, functional garment form has been tried to be developed, by determining body measurements and movement restrictions of hemiplegic patients, and by exposing garment needs and problems with the point of view of patient, health personnel and attendant. In this investigation, the cause of choosing this subject, aims of the study, and its impact for both the patient, health professional and attendant have been explained in the first part. In the second part, conceptual and theoretical basis related to this subject have been explained, and investigation studies done on this area, have been taken into consideration in the related investigations part. In the third part, material and method, that are basis of planning and continuing of this investigation, tried to be explained.235 In the fourth part of this investigation, general findings about patients have been given. After determining of angular values of patient's movement restrictions and body measurements, necessary statistical analyses have been performed. It has been given a place to the evaluation and discussion of data, obtained from questionnaire, having a purpose of determining garment needs and problems with the point of view of patient, health personel and attendant. Necessary statistical analyses have been performed on the data by placing in marginal tables. In the light of this data, obtained during this investigation, a functional garment form has been tried to be developed for this group of patients. In the last part of this investigation, functional garment designs have been performed by assistance of the knowledge about patient's movement restrictions and body measurements, and about garment needs and problems with the point of view of patient, health personel and attendant. In this designs, established specialties just as closure place, wideness, model specialty, type and number of fastener, have been taken into consideration. After that, a garment form, which has specialties giving maximum advantage to this group, has been prepared by trying. According to this investigation's results, some proposals have been offered for different handicapped groups, to ready-to-wear enterprises and education societies interested in this area. f i * f i }} Mi "A pi