Beş-onbir yaş arası kız ve erkek çocuklarının giysi türlerine göre renk tercihleri
Color preferences in terms of clothes of boys and girls between ages five and eleven
  1. Tez No: 117912
  2. Yazar: MUKADDES ÇIĞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Özet İnsanoğlunun varoluşundan günümüze kadar ki süreç içerisinde renge ilgi duyduğu hem tarih öncesinde, hem halen ilkel yaşamlarını devam ettiren toplumlarda yas, savaş, bayram ve ibadetle ilgili olarak vücutlarını değişik renklere boyadıkları bilinmektedir. Günümüzde renk insanlar için önemini korumaktadır. Renksiz bir çevre düşünülemeyeceği gibi renklerin insanlar üzerindeki etkisi ve tesirleri inkar edilemez. Bütün renkler kendilerini ayıran özelliklere göre karakterize edilmişlerdir. Sıcak yada soğuk olabilirler. Sıcak renkler parlak ve aydınlık olduklarından hep ön planda yer alırlar. Kırmızı ve turuncu; güneş ve ateşin rengi olup hareket ve sıcaklık uyandırır. Soğuk renkler durgun ve dinlendiricidirler, nesneleri olduğundan daha uzak ve küçük gösterirler. Günlük hayatımızda önemli bir yer tutan renklerin giysi seçiminde de önemi büyüktür. Çocuk giysi tasarımları oluşturulurken de renk öğesinin dikkatli bir şekilde kullanımı giysi seçimini etkilemesi bakımından önemlidir. 5-1 1 yaş arası kız ve erkek çocuklarının en fazla tercih ettikleri renklerin neler olduğu ve bu tercihlerinin giysi türlerine göre farklılık gösterip göstermediği, araştırmanın konusunu oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgularla çocuk giysi tasarımcılarına, dekoratörlere, iç mimarlara ve diğer dallara renk kullanımı konusunda katkıda bulunulmaya çalışılacaktır. Renk tercihlerinin belirlenmesi amacıyla seçilen giysi türü ve renklerin yer aldığı renk tercih formu hazırlanarak toplam 600 kız ve erkek öğrenciye uygulanmıştır. Uygulanma sonucunda renklerin giysi seçiminde etkili olduğu ancak giysi türlerinin bu seçimi etkilemediği görülmüştür. Kız çocuklarında en fazla tercih edilen renklerin; san, kırmızı, pembe, mavi, erkek çocuklarında sarı, kırmızı, mavi ve mor renkler olduğu sonucuna varılmıştır.11 Bu sonuçlardan elde edilen bilgiler, giysi tasarımcılarına bu yaş grubuna yönelik tasarımları oluştururken yararlanabilecekleri bir kaynak olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
m Summary Screntific studies demonstrate that human-beings have permanent interest in colours. Primitives had painted their bodies for some activities, such as worship, war, festivals, and mourning. Recent anthropological researches show us the continuation of this act among people who continue their primitive life - style. In today's world colours keep their importance for people. Nobody can imagine a colourless world, and nobody denies their effects on people. All of them have some special meanings. They may be hot.may he cold. The first group is always attractive because of their brightnes. Red and orange: They symbolize the sun and fire. They activate. On the other hand, the second group are dull. They comfort people. Things in these colours are deceptive. We perceive them different. They seem too far, too small. In daily life colours determine our choices of clothing. They attract our attention to someone who is well - dressed. What colours the boys and girls, who belong to an age group between 5 and 1 1, prefer is the subject of this study. Also effects of clothing - style on this choice. I think this research may he helpful to the ofher studies related to this subject. To determine choice of colour of this age group a test, includes choice of cloth and colour, has heen applied to 600 children; results demonstrate the effects of colours on their choice. Models of clothes don't effect their choice. Girl prefer red, yellow, pink and blue. Boys prefer red, yellow, blue and purple. The information that is ablained from these result can be suggested as a source which the designers can utilize while they are forming their plan to this kind of age.