Çivi yazılı belgeler ışığında Maraş bölgesi
Maraş region in inscribed documents
  1. Tez No: 117914
  2. Yazar: MEKSELİNA BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Maraş Bölgesi, Eskiçağ Tarihi 'nde önemli bir yere sahiptir. Dünyanın ilk uluslar arası diplomatik ve hukuki yazışması kabul edilen“Mma Kralı Anum- Hirbi'nin, Kaniş Kralı Warşama'ya Gönderdiği Mektup”bizim çalışmamızda önemli bir yer tutmaktadır.“Çivi Yazılı Belgeler Işığında Maraş Bölgesi”başlığını taşıyan ve iki bölümden oluşan bu çalışmada, Maraş'ın tarih sürecindeki yeri ve önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Birinci bölümde, İkinci Binde Maraş Bölgesi anlatılmış ve bu dönemde ki Maraş'ın siyasi, hukuki ve ticari faaliyetleri ele alınmıştır. Bulada sırasıyla. Asur Ticaret Kolonileri Devrinde Maraş Bölgesi ve Hititler Döneminde Maraş Bölgesi incelenmiştir, Birinci Binde Maraş Bölgesi başlığını taşıyan ikinci bölüm, Geç Hitit Şehir Devletleri Dönemi, Yani Asur Dönemi, Medler Dönemi, Persler- Dönemi, Makedonyalılar Dönemi ve Roma Dönemi alt başlıkları halinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Maraş was important region in the history of Antiquity.“Mama's king Anum - Hirbi's letter to Kaniş' s King Warsama”is to be considered as the first international diplomatic and legal correspondence on the World. This letter is occupying most important a place in this study. In this study under headline“Maraş Region in inscribed Documents”consisting of two sections, importance of Maraş in the history process are tried to be ser forth. In the first section; Maraş region in second thousand B. C. are to be explained and political legal commercial activities of Maraş are handled. In this section consisting of two parts; Maraş region in the Assyrian Commerce Colonies Period, Maraş region in the Hittites Period are examined. The second section under the headline“Maraş Region in the First Thousand B. C.”consisting of six parts; the Hittites City-States Period, the New Assyrian Period, the Medes Period," the Persians Period, the Macedonians Period are handled.