Safranbolu turizm destinasyonunda mevcut yiyecek-içecek işletmelerindeki çalışan personellerin gıda güvenliği bilgi düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of food safety information of employees in food and beverage establishments in Safranbolu tourism destination
- Tez No: 551929
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRSEN BULUT SOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, turizm destinasyonu açısından büyük öneme otel ve yiyecek-içecek işletmelerinde çalışan personelin gıda güvenliği bilgilerinin incelenmesi amacıyla Karabük'ün Safranbolu ilçesinde yer alan 1-2-3 yıldızlı otel işletmelerinde ve yiyecek-içecek işletmelerinin mutfak alanlarında yapılmıştır. Araştırmada, yüz yüze anket formu uygulanmış ve personelin elinden swap yardımı ile örnek alınarak Escherichia coli olup olmadığı ölçülmüştür. Ayrıca işletmelerin mutfaklarının içermiş olduğu mikrobiyolojik olarak toplam maya-küf sayısı değerlendirilmiştir. Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler, istatistiksel analiz programından yararlanılarak istatistiksel çözümlemeleri yapılmıştır. Veriler sayı-yüzde oranlarına, çapraz tablo testine ve mikrobiyolojik sonuç değerlerine göre şekiller oluşturulmuş ve buna göre yorumlanmıştır. Anket sonuçlarına bakıldığında araştırmada personelin en çok erkek olduğu (%62), 40 ve üzeri yaş grubunda olduğu (%33), çoğunluğunun lise mezunu olduğu (%32), mesleklerinde geçen sürelerinin 5 yıl ve altında olduğu (%41) ve büyük çoğunluğunun aşçı olduğu (%50) belirlenmiştir. Personelin %63'ü tifo aşısı vurunmuş ve gıda güvenliği kursunu duyup alanların %18 olduğu belirlenmiştir. Personelin elinden alınan örnekler sonucu E. coli'ye rastlanmamıştır. Araştırmada gıda üretim yerinin daha çok orta (11 ile 29 masa veya koltuktan, 41 ile 119 koltuğa kadar) büyüklükte olduğu (%58.7), başlangıç yemeği için ortalama menü fiyatının 10-40 TL arasında olduğu (%82.7) sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Karabuk/Safranbolu 1-2-3 stars hotel establishments and food and beverage business cuisine areas in order to examine food safety information of food and beverage personnel who were of great importance for tourism destination. The face-to-face questionnaire method was applied to the study and it was measured whether Escherichia coli was taken as a sample with the help of the swap. In addition, air samples were taken from the cuisine intire restaurants. The data obtained from the study were analyzed by using the statistical analysis program. The data were formulated according to the number - percentage ratio of the cross - table test and the results of microbiology. According to the results of the survey, most of the personnel were male (%62), in the group of 40 years and older (%33), most of them are high school graduates (%32), the time spent in their profession was 5 years or less (41%), and the vast majority was the cook (%50), 63% of the staff had a typhoid vaccine and completed a 18% food safety course. E. coli was not found in the samples taken from the staff. In the study, the food preparation area was medium-sized (11-29 table and chairs or 41-119), average menu price for starter meal (10-40 TL).