Televizyon haberlerinde söylem
Discourse in television news
- Tez No: 117973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN İRVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
ÖZET Hayatımızda önemli bir yere sahip olan haber, kitle iletişim araştırmalarının başladığı yıllardan bu yana araştırmacıların ilgi odağı haline gelmiştir. Uzun yıllar üzerinde ortak bir tanıma ulaşılamamıştır. Liberal çoğulcu yaklaşım, objektiflik, nesnellik, tarafsızlık gibi haber değerleriyle haberi açıklamaya çalışmış, eleştirel yaklaşımın gelişmesiyle haber, güç ve iktidar söyleminin yeniden üretildiği metinler olarak algılanmış ve bu çerçevede incelenmiştir. Çalışmamız, eleştirel yaklaşımın ortaya koyduğu güç/iktidar söyleminin haberlerde yeniden kurulduğu varsayımından hareketle televizyon haberlerinde bu güç/iktidar söyleminin yapılanma sürecini ele almıştır. Güç/iktidar söylemi, haber dilinde yapılanmaktadır. Hem göze hem de kulağa hitap eden televizyon haberleri, hem sözel hem de görsel sunumla izleyene ulaşmaktadır. Bu noktada görsel sunum da, güç/iktidar söyleminin yapılanmasında destekleyici rol oynamaktadır. Televizyon Haberlerinde Söylem' adlı çalışmamız, irticai faaliyetlerin büyük tehlike olarak görüldüğü bir dönemde oluşturulmuştur. Bu dönemde, toplumda dini liderlik özelliği ile tanınan, ve irtica tehdidi oluşturmadığı düşünülen bir kimliğin, Fethullah Gülen'in devleti ele geçirmeye yönelik, yandaşlarına yaptığı konuşma kaseti bu tehdidin bu kimlikte de hissedilmesine neden olmuştur. Medya konuyla ilgili olarak çeşitli söylemler üretmiştir. Liberal, demokrat, laik, kimliği temsileden bir çok medya kuruluşu Gülen konusunda olumsuz söylem üretirken, Gülen'in sahip olduğu iddia edilen bir kanal olan Samanyolu televizyonu Gülen'i savunan yayınları ile ortaya çıkmaktadır.253 Çalışmamız, kasetlerin yayınlanmasını takip eden üç günlük süreçte Samanyolu televizyonunu ve Samanyolu'na karşıt ve egemen söylem üreticisi Show televizyonu ana haber bültenlerini incelemiş ve Gülen haberlerini değerlendirmiştir. Teun van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi modelinin temel alındığı çalışmamızda, Samanyolu televizyonunun, incelenen süreçte, Gülen yanlısı söylem oluşturduğu, Show televizyonunun ise Gülen'in takiyye yaptığı şeklinde bir söylem ürettiği görülmüştür. Görsel sunumun, özellikle Show televizyonu haberlerinde ön plana çıkarak, egemen söylemi üreten metinleri desteklediği ve pekiştirdiği ortaya konmuştur. Samanyolu televizyonunda ise görsel sunumun etkili olarak kullanılamadığı ve kanalın söylemini fazlasıyla desteklemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
253 Çalışmamız, kasetlerin yayınlanmasını takip eden üç günlük süreçte Samanyolu televizyonunu ve Samanyolu'na karşıt ve egemen söylem üreticisi Show televizyonu ana haber bültenlerini incelemiş ve Gülen haberlerini değerlendirmiştir. Teun van Dijk'in eleştirel söylem çözümlemesi modelinin temel alındığı çalışmamızda, Samanyolu televizyonunun, incelenen süreçte, Gülen yanlısı söylem oluşturduğu, Show televizyonunun ise Gülen'in takiyye yaptığı şeklinde bir söylem ürettiği görülmüştür. Görsel sunumun, özellikle Show televizyonu haberlerinde ön plana çıkarak, egemen söylemi üreten metinleri desteklediği ve pekiştirdiği ortaya konmuştur. Samanyolu televizyonunda ise görsel sunumun etkili olarak kullanılamadığı ve kanalın söylemini fazlasıyla desteklemediği sonucuna ulaşılmıştır.SUMMARY Since the begining of the mass communication researches, news, which is crucial in our lives, has become one of the main subjects of the researchers. There hasn't been a concensus on the definition of the subject for years. Liberal pluralist approach has tried to define the news with the values such as objectivity and neutrality whereas critical approach, has perceived and analysed the news as texts in which the power discours is reporoduced. Based on the assumption that the power discourse is reproduced in the news, which the critical approach puts forward to, this study analysed the construction of the power discourse in gaining importance television news. Power discourse is constructed in the language of news. The television news, addressing both to the ears and eyes uses audial and visual presentations to reach the audience. At this point, visual presentation also plays a role in the construction of power discourse. Our thesis, named“Discourse in Television News”, took shape in a preiod in which the fundamentalist Islamic activities were conceived as a great threat. In this period, Fethullah Gülen, who was known as a religious leader and not seen as a fundamentalist Islamic threat was discovered to have made speeches recorded in cassette to tihs followers aiming to capture the government, which caused the public to also feel the same threat on this identity. Media produced various discourses on the subject. Many media companies which are shaped in the light of a liberal, democrat and secular discourse produced negative discourse about Gülen whereas it is seen that Samanyolu TV, claimed to be owned bu Gülen, supported him with its broadcasts.255 Our thesis has analysed the evening news of Samanyolu TV and Show TV following three days after the broadcasting of the cassette and has evaluated the news about Gülen. In our study which is based on Teun Van Dijk's critical discourse analysis, it is observed that Samanyolu TV formed a discourse supporting Gülen but on the other hand Show TV formed a discourse saying Gülen is in contradiction with himself. It was also found that visual presentation was dominant in Show TV's news which supported and strenghtened the texts to produce the dominant discourse. On the other hand, Samanyolu TV did not use visual presentation effectively to support it's discourse.