Almanya'dan gelen lise öğrencilerinin benlik kavramı düzeyleri
- Tez No: 11811
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN KAZANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Almanya'dan gelen öğrenciler İle yurt dışı yaşantısı olmayan öğrencilerin benlik kavramı düzeyleri karşılaştırılmış; daha sonra da Almanya'dan gelen öğrenciler ve yurt dışı yaşantısı olmayan öğrencilerin benlik kavramı düzeyleri cinsiyetleri açısından ele alınarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 1989-1990 öğretim yılın da, Ankara il merkezinde Çankaya Anadolu Lisesi' ne devam eden 60 Almanya'dan gelen öğrenci ile karşılaştırma grubu olarak seçilen 60 yurt dışı yaşantısı olmayan genel resmi lise öğrencisi olmak üzere toplam 120 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada, öğrencilerin benlik kavramı düzeylerini değerlendirmek amacıyla, Almanya'da Giessen Üniversitesinde Beckmann (1969) tarafından geliştirilmiş olan Giessen Testi-Ben Formu kullanılmıştır. Almanya'dan gelen öğrenciler ile yurt dışı yaşantısı olmayan öğrencilerin, puan ortalamaları arasındaki farklar t-Testi ile kontrol edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar şöyle özetlenebilir; 1. Almanya'dan gelen öğrenciler ile yurt dışı yaşantısı olmayan öğrencilerin kendilerini algılamalarında -113-114“Hipomanik -Depresif ”alttestinde:, Almanya'dan gelen öğrenciler yurt dışı yaşantısı olmayan öğrencilere göre daha fazla depresif kişilik özelliklerine sahip bulunmuştur. Aralarındaki fark anlamlıdır. 2. Almanyadan gelen kız ve erkek öğrencilerin kendilerini algılamalarında“Sosyal Güç”alttestinde, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre daha olumlu: sosyal güce ilişkin kişili} özelliklerine sahip bulunmuşlardır. Her iki grubun puanları arasındaki fark anlamlıdır. 3. Almanya'dan gelen erkek öğrenciler ile yurt dışı yaşantısı olmayan erkek < öğrencilerin kendilerini algılamalarında,“Hipomank Depresif ”alttestinde, Almanya'dan gelen erkek öğrenciler yurt dışı yaşantısı olmayan erkek öğrencilere göre daha fazla depresif kişilik özelliklerine sahip olunur aşlardır. Her iki grubun puanları arasındaki fark anlamlıdır. 4. Almanya'dan gelen kız öğrenciler ile yurt dışı yaşantısı olmayan ki öğrencilerin kendilerini algılamalarında,“Dominant -Bağırlı”alttestinde, Yurt dışı yaşantısı olmayan kız öğrencilerin, yurt dışı yaşantısı olmayan kız öğrencilere göre daha fazla dominant kişilik özelliklerine sahip bulunmuştur. Her iki öğrenci grubunun puanları arasındaki. fark anlamlıdır. 5. Yurt dışı yaşantısı olmayan kız ve erkek öğrencilerin kendilerini algılarında, "Hipomanik - Depresif115 alttestinde, kız öğrenciler erkek öğrencilere göre daha fazla depresif kişilik özelliklerine sahip bulunmuştur. Her iki öğrenci grubunun puanları arasındaki fark anlamlıdır. Bu araştırmanın sonuçları; dış 30c ve geri dönüş yaşantısının öğrencilerin kendilerini algılamalarını etkilediğini ortaya kaymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, self -perception of the students coming from West Germany and the students who do not have living experience in foreign country was analyzed by considering their sexes. Samples of the research were taken from 60 students in Çankaya Anadolu Lisesi who came from West Germany and for the comparison group 60 students from different high-schools who do not have living experience in foreign country. In this research“Giessen Test- I Form”was used to determine the level of the students self perception. This test was developed at Giessen University in Germany (1969). The data were analyzed by using“t”test. The results of research can be summarized as follows: 1. On the test of“Hypomania-Depressive”the students coming from West Germany are more depressive personality than the students who do not have living experience in foreign country. The difference is meaningful. 2. On the test of“Social-Power”the male students coming from West Germany have more positive social-power than the female students. The difference between two group is meaningful. -116-117 3. On the test of“Hypomania-Depressive”the male students coming from West Germany have more depressive personality than the male students who do not have living experience in foreign country. The difference between two group is meaningful. 4. On the test of“Dcsainante- Dependent”, the female students who do not have living experience in foreign country have more dominante personality than the female students coming from West Germany. The difference between two group is meaningful. 5. On the test of“Hypomania-Depressive”the female students who do not have living experience in foreign country have more depressive personality than the female students. The difference between two group is meaningful. The results of this researchs shows that immigrate and return baclc have an effect on self-perception of students.