Deneysel serebral iskemide human albuminin nöroprotektif etkinliği
The Neuroprotective effectiveness of human albumin in experimental cerebral ischemia
  1. Tez No: 118113
  2. Yazar: BEDİ GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜMİT ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Dünyada ve ülkemizde serebral inmelere bağlı ölümler giderek artmaktadır. Buna paralel olarak inmelerin önlenmesi ve inmeler oluştuktan sonra tedavisi için gerek deneysel, gerekse klinik çalışmalar yapılmaktadır. Çalışmamızda eksperimental yolla, ratlarda human albuminin serebral iskemideki rolünü araştırdık. Araştırmamızı yaparken human albuminin en etkili olduğu zamanı tespit etmeye çalıştık. Humarı albuminin, ratlarda oluşturulan geçici 2 saatlik MCAO'da, oklüzyondan 4 saat sonra verilmesi durumunda bile ödemi çözdüğünü ve infarkt hacmini makroskobik ve mikroskobik olarak azalttığını ve bunun, literatür ile uyumlu bir şekilde istatiksel anlam taşıdığını gösterdik. Human albuminin ratlarda, geçici 2 saatlik MCAO'dan sonra 2., 3., 4. saatlerde verildiğinde etkinlik açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farkın olmadığını tesbit ettik. Human albuminin kullanım aralığının 4 saat gibi geniş olması nedeniyle akut inmelerde, kontüzyonlarda, difluz serebral ödemlerde, anevrizmalara bağlı gelişen subaraknoid kanamalarda ve diğer bazı kranyal olgularda etkili olabileceğine inanmaktayız. Bu konuda var olan çalışmalara ek yapılacak klinik destek çalışmalarla, human albuminin bir kısım serebral patolojilerde kullanımının rutine girmesi kaçınılmaz olacaktır. 47
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Deaths related to stroke are getting higher in our country and in the world. Parallel to this event, either experimental or clinical studies are being held for prevetion and treatment of stroke. In our study, the role of human albumin in cerebral ischemia was examined in rats. We tried to determine the most effective time of human albumin in our study. Human albumin was dissolving the edema in rats who had transient MCAO for two hours and also after the fourth hour of occlusion. It was also decreasing the volume of the infarct, microscopically and macroscopically. And this was congenial with the literature as being statistically meaningful. After the transient MCAO for two hours at rats, when we used human albumin at second, third and fourth hours, we couldn't find meaninful differences statistically related with effectiveness. It will be effective in acute stroke, contusion, diffuse cerebral edema, subarachnoid bleedings related to aneurysm and same cranial events when we have the using interval of human albumin as 4 hours in our beliefs. When more supportive clinical studies are held in this subject, the using of human albumin in same cerebral pathologies will not be avoidable. 48