Valproik asit, folik asit ve A Vitamini'nin fare fetüsünde oluşturulabileceği iskelet sistemi defektlerinin ikili iskelet boyamasıyla incelenmesi
Investigation of possible defects of skeletal system in mouse fetus by valproic acid, folic acid and vitamin A, with double skeletal staining
  1. Tez No: 118256
  2. Yazar: NEŞE LORTLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜFİDE GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
70 VI. ÖZET Bu çalışmada, gebeliğin lO.gününde aynı gelişim evresinde olan 10 adet Swiss Albino türü fareye, 600mg/kg valproik asit, intraperitoneal tek doz uygulandı. Gebeliğin 18. gününde öldürülen farelerin fetüsleri makroskopik anomaliler ve Inouye'nin boyama yöntemi uygulanarak iskelet sistemi malformasyonlan yönünden incelendi. Valproik asit uygulamasından sonra farelerde gelişme geriliği, karın, göğüs, el ve ayakta yaygın hematom alanları saptandı. Ayrıca bir grup fetüste gözlerin dışa fırlamış olduğu, kulağın bulunmadığı, ilgiyi çekdi. Bu fetüsler de orta beynin gelişmediği, vezikül şeklinde kaldığı belirlendi. İkili iskelet boyaması sonucunda da kafatası kemiklerinin bir grubunun kemikleştiği, bir grubunun kıkırdak yapıda kaldığı saptandı. Fetüslerin bazılarında sindaktili izlendi, kostalarda dalgalanmalar ve inceli kalınlı bölgeler belirlendi. Vertebraların processus spinozuslannda kütleşmeler ilgiyi çekdi. Aynı günde 60mg/kg, tek doz A vitamini (retinil palmitat) uygulanan ve 18. günde alman fetüslerde ise makroskopik olarak boyun, ön ve arka ayaklarda hematoma rastlandı. Bir grup fetüste pençe tüberküllerinin gelişmediği ilgiyi çekdi. İkili iskelet boyaması sonucunda bazı kemiklerin kıkırdak yapıda kaldığı belirlendi. El ve ayak parmaklarında sindaktili ve sternumun ksifoitinde çatallarıma izlendi. Metatarsallerde hipoplazi ilgiyi çekti. Gebeliğin 1-10. gününde 3mg/kg, intraperitoneal folik asit uygulanan grupta ise makroskopik ve mikroskopik anomaliye rastlanmadı. Kemik yapılar tümüyle normaldi. Valproik asitin 10. günde tek doz, folik asitin de 1-10. günlerde uygulandığı grupta, folik asitin koruyucu etkisi saptandı. A vitamininin 10. günde tek doz, folik asitin 1-10. günlerde uygulandığı son grupta da folik asit koruyucu etkisi belirgindi. Folik asit bu özellikleri nedeniyle ilaç kullanan ya da kullanmayan tüm gebelere önerilmelidir kanısındayız.
Özet (Çeviri)
71 VII.SUMMARY In this study, valproic acid was administered to 10 pregnant Swiss Albino mice who were in the same developmental phase of gestation, by intraperitoneal injection on the 10th day of the pregnancy at dose of 600mg/kg body weight. On the 18th day of the gestation the pregnant mice were sacrificed. The fetuses were examined for the presence of macroscopic malformations and skeletal deformities by means of Inouye's staining method. After valproic acid administration developmental retardation, abdominal and thoracal hematoma, diffuse hematoma in hands and foot, eyeball deformities, absence of external ears, absence of midbrain were observed at the fetuses. In a group of skull bones, there were ossification centers and cartilage areas by double skeletal staining method. Syndactyly, waving and thicken or thin of ribs were observed at the fetuses. The spinose processes of vertebraes were flattened. By intraperitoneal injection on the 10th day of pregnancy at dose of 60mg/kg vitamin A, was administered to pregnant mice. On the 18th day of gestation pregnant mice were sacrificed with cervical dislocation and fetuses were evaluated. As a result, we observed that there were hematomas in the servical areas and in hands and/or foot.The developmental delays of paw tubercles were observed. By using double staining method, syndactyly, bifid sternum, hypoplasia of metatarsal bones were observed. Some bones were still cartilage forms. On the 1-10 days of gestation we administered folic acid to pregnant mice at dose of 3mg/kg daily. The macroscopic and microscopic findings were normal. There was no anomalies.The bone structures were normal. In the group of valproic and folic acid, the findings were normal. This is the results of folic acid protective effects. The findings of vitamin A and folic acid group were normal. The protective effects of folic acid were observed in this group. Because of this property of folic acid, using it must be advised to whole pregnant women.