Deneysel kolit modelinde Sülfasalazin ve Nimesulid'in etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histological evaluation of the effects of sulphasalazine and nimesulide in experimental colitis model
  1. Tez No: 118276
  2. Yazar: ÇETİN PEKÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZİŞAN BULDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
2. ÖZET DENEYSEL KOLİT MODELİNDE SÜLFASALAZÎN VE NİMESULİD' İN ETKİLERİNİN HİSTOLOJİK OLARAK İNCELENMESİ ÇETİN PEKÇETİN Enflamatuvar Bağırsak Hastalıkları (EBH), nedenleri tam olarak bilinmeyen uzun süreli nonspesifik enflamatuvar hastalıklardır. Bu grup içerisindeki en önemli hastalıklar Ülseratif kolit (ÜK) ve Kron hastalığıdır (KH). KH ve ÜK' in tedavisinde antienflamatuvar olarak en sık kullanılan ilaç sülfasalazindir. Enflamasyonda kullanılan ilaçların oluşturduğu gastrointestinal hasarı ve diğer yan etkileri en aza indirmek için geliştirilen önemli bir ilaç grubu da selektif siklooksijenaz inhibitörleridir (COX). Biz çalışmamızda, kolit tedavisinde sık kullanılan sülfasalazin ile selektif COX-2 inhibitörü nimesulidin deneysel kolite etkilerini histolojik yönden karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada toplam 42 adet 200-250gr. ağırlığında Wistar Albino susu sıçan kullanıldı. Deneysel kolit indüksiyonu asetik asit ile oluşturuldu. Kolit indüksiyonu sonrasında tedavi üç gün ve yedi gün olarak devam ettirildi. Tedavi sona erdikten sonra pentobarbital anestezisiyle distal kolon bölümü dışarıya alındı. Daha sonra alınan parça longitudinal olarak açıldı. Stereomikroskop altında lezyonlar için makroskopik skorlama yapıldı. Mikroskopik değerlendirme için dokulara histolojik takip prosedürleri uygulandı Hemotoksilen - Eozin, Mason - Trichrom ve Trichromic Van Giesson ile boyandı. Boyanma işlemi bittikten sonra preparatlar Olympus BH-2 ışık mikroskobu altında incelenerek, skorlandı ve uygun preparatların fotoğrafları çekildi. Çalışmanın sonunda sülfasalazin ve nimesulid grubundan elde ettiğimiz bulguları kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda, makroskopik ve mikroskopik olarak daha az hasar oluştuğunu ortaya koyduk. Deney grupları ile kontrol grubu arasında gözlenen fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Anahtar sözcükler : Deneysel kolit, 5- ASA, sülfasalazin, COX - 2, nimesulid
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY HISTOLOGICAL EVALUATION OF THE EFFECTS OF SULPHASALAZINE AND NIMESULIDE IN EXPERIMENTAL COLITIS MODEL ÇETÎN PEKÇETİN Inflammatory bowel disease are long term nonspecific inflammatory disorders which of the reasons are not completely known. The most important disorders are Ulcerative Colitis (UC) and Chron Disease (CD) in this group. The most common drug as an anti-inflammatory agent that is used in the treatment of UC and CD is sulphasalazine. Another important group of drug is selective cylooxygenase (COX) inhibitors that have been developed to minimize the gastrointestinal injury and other side effects. We aimed to evaluate comparatively the effects of sulphasalazine that is commonly used clinically in the treatment of colitis and selective COX-2 inhibitor nimesulid on experimental colitis histologically. In this study totally 42 Wistar Albino rats that weigh in 200-250 gr were used. Experimental colitis was induced by acetic acid. During the induction of colitis, the treatment was continued for three and seven days. After the cessation of the treatment distal colon region was excised under pentobarbital anesthesia. Then, excised portion of colon was incised longitudinally. Macroscopic scoring was performed for the lesions under the stereomicroscope. For microscopic evaluation the standart histological procedures were performed to tissues. Sections were stained by Hemotoxylen - Eosine, Masson - Trichrom and Trichromic Van Giesson. After the staining procedure the slides were evaluated under Olympus BH-2 light microscope and scored, and then representative pictures were taken. We established that there were less injury in sulphasalazine and nimesulid treated groups as compared with control group in the macroscopic and microscopic evaluation.The differences between treatment groups and control group were found statistically significant. Keywords : Experimental colitis, 5 - ASA, sulphasalazine, COX-2, nimesulid LlstJ^iTJlMYOM «nasi