Gebelik süresince ve emzirme evresinde alkol uygulanan sıçanların yavrularının beyinciklerindeki Purkinje hücrelerinin ince yapı düzeyinde incelenmesii
Ultrastructural investigation of cerebellar Purkinje cells of the offsprings of rats which are exposed to alcohol during pregnancy and lactation period
  1. Tez No: 118279
  2. Yazar: METE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CELAL ILGAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Morfoloji, Obstetrics and Gynecology, Morphology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
87 VI.OZET Bu çalışmada alkolün fetal beyincik Purkinje hücreleri ince yapısı üzerine olan etkisinin incelenmesi amaçlandı. Bu erekle Ergin Sprague-Dawney cinsi 12 dişi sıçan kullanıldı. Kontrol ve deney grupları oluşturuldu. Denekler gebe bırakıldı. Deney grubundaki sıçanlara % 6'lık alkol içeren sıvı diyet uygulandı. Doğumdan sonraki 4.,6.,8. ve 10. günlerde yavruları beyincikleri alındı. Elektron mikroskop incelemesi için dokular alışılagelmiş yöntemlerle takip edilip boyandılar. Deney ve kontrol grupları yapısal düzeyde karşılaştırıldığında, deney grubundaki gelişimin kontrol grubundan daha geri olduğu düşünüldü. Deney grubunun elektron mikroskobik incelemelerinde; Mitokondriyonlarda kristolizis düzeyinde dejenerasyon, GER tubuluslarında genişlemeler, Golgi kompleksinin dairesel biçim alışı saptandı. Bazı gruplarda çekirdek zan bütünlüğünü kaybetmişti. Purkinje hücre sitoplazmalarında multiveziküler cisim artışı ayırt ediliyordu. Sonuç olarak, % 6'lık alkol içeren sıvı diyetin Purkinje hücrelerine toksik etkide bulunduğu ve bu hücrelerde ince yapı düzeyinde dejenerasyona yol açtığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
88 VILSUMMARY In this study, it was intended to investigate the effects of alcohol on the ultrastructure of fetal cerrebellar Purkinje cells. With this aim, 12 adult female rats of Sprague-Dawney species were utilized. Control and experiment groups were formed. Rats were made pregnant. Rats in experiment group were administered liquid diet containing 6% alcohol. Cerebellums of infant rats were taken on 4th, 6th, 8th and 10th days after birth. For electron microscopy, tissue sections were processed and stained with the usual methods. When control and experiment groups were compared, it was considered that developement in the experiment group was lesser than the control group. In electron microscopic investigation of the experiment group; degeneration of mithocondria as cristolysis, dilatations of rough endoplasmic reticulum tubuli and Golgi apparatus unit in spherical appearance were determined. In some groups, nuclear membrane was disintegrated. In cytoplasms of Purkinje cells, multivesicular bodies were distinguished. As a result, it was determined that liquid diet containing 6% alcohol had toxic effects on Purkinje cells and caused ultrastructural signs of degeneration in these cells.