Ankara şehir merkezinde bulunan iki lisedeki öğrencilerin kültürel faaliyetlere katılım özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 118342
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SELÇUK CANDANSAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
TEZ KONUSU ÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI : Ankara Şehir Merkezinde Bulunan İki Lisedeki Öğrencilerin Kültürel Faaliyetlere Katılım Özelliklerinin Araştırılması : Ercüment TOKA TEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI : Doç.Dr. Selçuk CANDANSAYAR ANABİLİM DALI YILI STATÜSÜ : Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi : 2002 : Yüksek Lisans ÖZET Bu araştırma Ankara şehir merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı iki lisedeki öğrencilerin son bir yıl içinde kültürel faaliyetlere katılım durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Anket, 2001-2002 öğretim yılının Kasım ayında iki lisenin lise 1, lise 2 ve lise 3. sınıflarına uygulanmıştır. İncelenen öğrencilerin % 51'ini kız öğrenciler, % 49'unu erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Her iki okul grubundaki öğrenci ailelerinin eğitim durumları incelendiğinde; Deneme Lisesi'ndeki öğrencilerin anne ve babalarının eğitim düzeylerinin Tuzluçayır Lisesi'ne göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Deneme Lisesi'ndeki öğrenci ailelerinin % 71.1'i 500.000.000 TL'nin üzerinde aylık gelire sahipken, bu oran Tuzluçayır Lisesinde % 7.4'tür. Deneme Lisesi'ndeki öğrencilerin % 66.7'si okullarındaki sosyo kültürel etkinliklere katılmazken, bu oran Tuzluçayır Lisesinde % 68.9'dur. Deneme Lisesi'ndeki öğrencilerin % 74'ü kişisel bilgisayardan, % 65.7'si de internetten yararlanırken, Tuzluçayır Lisesinde ise bu oranlar % 29.9 ve % 25,4'tür. İki okul grubunda da televizyon seyretme ve radyo dinleme yüzdeleri yüksek olup aralarında bir fark olmadığı görülmüştür.Deneme Lisesi'ndeki öğrencilerin % 50.5'i kütüphaneden yararlanırken, gazete okuyanların oranı % 95.6 dır. Tuzluçayır Lisesi öğrencilerin % 70.2'si kütüphaneden yararlanırken % 89.5'i gazete okuduğunu belirtmiştir. Deneme Lisesi öğrencilerinin % 91.7'si sinemaya gittiğini, % 40.7'si tiyatroya gittiğini belirtmiştir. Tuzluçayır Lisesi'nde ise öğrencilerin % 62.7'si sinemaya gittiğini, % 32.9'u da tiyatroya gittiğini belirtmiştir. Her iki lisedeki öğrenci grubunun müze, anıt ve ören yerlerini ziyaret yüzdeleri incelendiğinde okul grupları arasında fazla bir fark olmadığı görülmüştür. Deneme Lisesi öğrencilerinin evlerindeki materyaller incelendiğinde; % 52.9'unun evinde kişisel bilgisayar, % 29.9'unda uydu anteni, % 56,4'ünde kablolu televizyon olduğu ve % 45,6'smda internet bağlantısı olduğu, Tuzluçayır Lisesi öğrencilerinin evlerindeki metaryaller incelendiğinde ise % 9.6'smda kişisel bilgisayar, % 14.9'unda uydu anteni, % 10.1'inde kablolu televizyon ve % 7.0'mda internet bağlantısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
TEZ KONUSU ÖĞRENCİNİN ADI VE SOYADI : Ankara Şehir Merkezinde Bulunan İki Lisedeki Öğrencilerin Kültürel Faaliyetlere Katılım Özelliklerinin Araştırılması : Ercüment TOKA TEZ DANIŞMANININ ADI VE SOYADI : Doç.Dr. Selçuk CANDANSAYAR ANABİLİM DALI YILI STATÜSÜ : Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi : 2002 : Yüksek Lisans SUMMARY For the last öne year, in order to determine the status of participation in cultural activities of students, who are at two high schools, affiliated to the Ministry of Education, this survey has been conducted in the centre of Ankara, it was applied to the first, second and third grades of the two high schools in November for the 2001-2002 schooling year. Of ali the students examined, 51 % were female and 49 % were male. As observing the educational level of parents at two high school groups, it was seen that the parents of students at Deneme High School have a higher educational level than those of at Tuzluçayır High School. it was found out that 71.1 % of students' families at Deneme High School had an income more than 500 000 000 TL as this rate was 7.4 % for those of at Tuzluçayır High School. At Deneme High School, 66.7 % of students did not participate in socio-cultural activities as those of at Tuzluçayır High School were participating in these activities at 68.9 %. 74 % of students at Deneme High School were using PC and 65.7 % of them were using the internet as these rates were respectively 29.9 % and 25.4 % for those of at Tuzluçayır High School. it was observed that the percentages of vvatching TV and listening to the radio at two high school groups were high and there was no difference betvveen two high school groups. 50.5 % of students at Deneme High School were visiting libraries and 95.6 % of them were reading newspapers as the percentages were respectively 70.2 and 89.5 for those of at Tuzluçayır High School. 91.7 % of students at Deneme High School stated that they were going to the cinemas and 40.7 % of them were going to the theatres as the students at Tuzluçayır High School stating that 62.7 % of them were going to the cinemas and 32.9 % of them were going to the theatres. When we examined the visits of museums, monuments and ruins, it was seen that there was no difference between two high school groups. As examining the home equipments, we saw that 52.9 % of students had a PC, 29.9 % of them had satellites, 56.4 % of them had a cable TV and 45.6 % of them had the internet connection at Deneme High School. 9.6 % of students had a PC, 14.9 % of them had satellites, 10.1 % of them had a cable TV and 7.0 % of them had the internet connection at Tuzluçayır High School.