Ürdün'ün çeşitli şehirlerinden toplanan toprak (eucalyptus camaldulensis ağacı çevresi) ve güvercin dışkı örneklerinden cryptococcus neoformans varyetelerinin araştırılması
The investigation of varieties of cryptococcus neoformans from soil (around eucalyptus camaldulensis trees) and pigeon dropping samples collected from some cities in Jordan
  1. Tez No: 118417
  2. Yazar: AKRAM MOHAMMAD SAAD HAMASHA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞİNASİ TANER YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
VI. ÖZET Cryptococcus neoformans, başta AİDS olmak üzere, primer hastalıkları nedeniyle immün yetmezlik durumunun söz konusu olduğu bireylerde, kriptokoksik menenjit olarak bilinen hayatı tehdit edici bir enfeksiyona neden olmaktadır. İmmun yetmezlikli hastaların son yıllardaki belirgin artışına paralel olarak, Cryptococcus neoformans'ın ekolojisi ve kriptokokkoz epidemiolojisi de önem kazanmaktadır. Daha önce C. neoformans'ın ekolojik dağılımı ile ilgili benzer bir çalışmanın yapılmamış olduğu Ürdün'de, Eucalyptus cinsi ağaçların ülke genelinde oldukça yaygın bir şekilde bulunması nedeniyle, özellikle var. gattii yönünden araştırılmaya değer bulunurken, aynı zamanda var. neoformans'ın varlığının araştırılması da amaçlanmıştır. Çevresel örneklerden C. neoformans var. gattii izolasyonu amacıyla Ürdün'ün Amman, Irbid, Jarash ve Ajloun şehirlerinde bulunan Eucalyptus camaldulensis (River red gum) ağaçları çevresinden 500 toprak örneği; aynı şehirlerden C. neoformans var. neoformans izolasyonu amacıyla da 509 güvercin dışkı örneği toplanmıştır. Modifiye Staib ağara yapılan ekimler sonunda toplam 336 şüpheli maya kolonisi seçilmiş ve bunlara uygulanan aşamalı identifikasyon testlerinde izolatların hiç birisi C. neoformans olarak identifiye edilememiştir. Bu izolatların hemen hepsinin neoformans dışı ve virulan olmayan Cryptococcus türlerinden oluşabileceği saptanmıştır. Sonuç olarak, daha önce C. neoformans ekolojisi ile ilgili bilinen bir çalışmanın yürütülmediği Ürdün'de, hedeflenen ekolojik kaynaklarda en âzından şimdilik bu etkene rastlanmamıştır. Ancak gerçek durumun daha sağlıklı bir biçimde ortaya konulabilmesi için, bu paraleldeki çalışmaların gelecekte de yürütülmesi gerekliliği kaçınılmazdır. 38
Özet (Çeviri)
VII. YABANCI DİLDE ÖZET (SUMMARY) THE INVESTIGATION OF VARIETIES OF CRYPTOCOCCUS NEOFORMANS FROM SOIL (AROUND EUCALYPTUS CAMALDULENSIS TREES) AND PIGEON DROPPING SAMPLES COLLECTED FROM SOME CITIES IN JORDAN Cryptococcus neoformans causes a life-threatening infection known as cryptococcal meningitis, especially in individuals whose immune status was severely impaired due to their certain primary underlying diseases such as AIDS. In parallel to marked increase of the number of immuncompromised patients, the investigations about the ecology of Cryptococcus neoformans and the epidemiology of cryptococcal disease are becoming more significant issues in this field. To our knowledge, any study related to the ecological distribution of Cryptococcus neoformans in Jordan was not included in literature. Beside that, the Eucalyptus trees which are the best known ecological niche for var. gattii, were frequently found entire the country. For above reasons, it was aimed to study the presence and distribution of varieties of Cryptococcus neoformans in this geographic area. For the isolation of C. neoformans var. gattii from environmental sources, 500 soil samples just around the Eucalyptus trees from cities of Amman, Irbid, Jarash, and Ajloun were collected. Also, 509 samples of pigeon droppings were collected from the same cities for the isolation of C. neoformans var. neoformans from environmental sources. After culturing the samples to modified Staib agar medium in Petri dishes, a total of 336 suspected yeast colonies was picked up during screening process. Unfortunately, at the end of serial mycological studies, none of these suspected isolates was identified as C. neoformans, but all were avirulent Cryptococcus spp. other than neoformans. As a result, at least for now, C. neoformans was not recovered from targeted ecological sources in Jordan where a similar ecological study was not performed before. However, for determining the real status in this geographic area, similar studies also need to be done further. 39