Doğu Anadolu Bölgesinde özofagus ve mide kanserlerinde etyolojik faktörler üzerine bir araştırma
An Investigation of etiologic factors in gastric and esophageal cancers in Eastern Anatolia
- Tez No: 91731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DERYA ONUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
42 ÖZET : Doğu Anadolu Bölgesinde Özofagus ve Mide Kanserinde Etyolojik Faktörler Üzerine Bir Araştırma : Mide kanseri, dünya üzerinde rastlanan tüm kanserlerin % lO'unu oluştururken, özofagus kanseri, dünyada en fazla görülen altıncı kanserdir. Çok küçük bölgelerde büe özofagus ve mide kanseri insidansında, geniş coğrafik farklılıklar görülmektedir. Bu da, çevresel faktörlerin önemi ile açıklanmaktadır. Bu çalışmada amaç, bölgemizde sık rastlanan özofagus ve mide kanserinde etyolojik açıdan suçlanan, alkol tüketimi, sigara içimi, diyet alışkanlıkları, çevresel faktörler gibi faktörlerin ne oranda sorumlu olduğunun araştırılması ve bölge açısından hangisinin ön planda geldiğinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, Kasım 98 ile Kasım 99 tarihleri arasında Gastroenteroloji Bilim Dalı'na çeşitli dispeptik şikayetlerle müracaat eden, yapılan endoskopi ve alınan biyopsi sonuçlarıyla, mide ve özofagus kanseri tanısı konulan, 68'i erkek (yaş ort: 64.7), 32'si kadın (yaş ort: 60.8) toplam 100 hasta dahil edildi. 100 hastanın, 55'ini mide kanseri (yaş ort: 62.75), 45'ini ise özofagus kanseri (yaş ort: 61.76) oluşturmaktaydı. Mide kanseri tanısı alan 55 vakanın 43'ü (% 78.18) erkek, 12'si (% 21.82) kadın, özofagus kanserli 45 vakanın ise 20'si (% 44.45) kadın, 25'i (% 55.55) erkek idi. Hasta grubu gastrointestinal sisteme ait herhangi bir hastalığı bulunmayan 60 erkek (yaş ort: 61.95), 40 kadın (Yaş ort: 57.90) olmak üzere toplam 100 kişilik kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Bu hastalara, eğitim seviyeleri, meslek, sigara içimi, alkol tüketimi ve beslenme alışkanlıklarım içeren bir anket uygulandı. Bu anket, hastalarla aynı çevre ve yaşam koşullarına sahip, gastrointestinal sisteme ait herhangi bir hastalığı olmayan 100 sağlam kişiye de uygulanarak iki grup arasında karşılaştırma yapıldı. İstatistiksel değerlendirme sonucunda; her iki grup arasında eğitim açısından fark bulunmadı (P>0,05). Ekonomik açıdan hasta grubunun, kontrol grubuna göre daha düşük gelir seviyesinde olduğu tespit edildi (P0,05). Ancak, çay içim şekli göz önüne alındığında, hasta grubunda sıcak çay tüketimi, kontrol grubuna göre fazlaydı.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY : An investigation of etiologic factors in gastric and esophageal cancers in Eastern Anatolia : Gastric carcinoma is consist of % 10 of all cancers in the world and esophageal carcinoma has sixth frequency in all world. The wide geographic differences have been seen about the incidence of esophageal and gastric cancers in also very narrow regions. This is explained by the importance of environmental factors. The aim of this study is to evaluate the factors which have been accused of being responsible in gastric and esophageal carcinomas such as consumption of alcohol, smoking, habits of diet and environmental factors. Total 100 patients, who applied to our gastroenterology department with some dyspeptic complaints and diagnosed as gastric or esophageal carcinoma by performing endoscopy and examining of their biopsies from november 98 to november 99, have been included in this study. Of 100 patients, 68 were men (mean age: 64.7), 32 were women (mean age: 60.8). 55 of those were gastric carcinoma (mean age: 62.75) and 45 of those were esophageal carcinoma (mean age: 61.76). 43 (% 78.18) of 55 cases who had been diagnosed as gastric carcinoma were men, 12 (% 21.82) of those were women. 20 (%44.45) of 45 cases who had been diagnosed as esophageal carcinoma, were women, and 25 (% 55.55) of those were men. The patient group had been compared with the control group, who consist of 60 men (mean age: 61.95) and 40 women (mean age: 57.90), totally 100 cases, had no gastrointestinal disorders. The questionnaire about occupation, degree of education, smoking, habits of diet and consumption of alcohol had been made on both patient and control groups. Who had similar environmental and life conditions. Then, the two groups had been compared with each other statistically. No statistical significiance was found between two groups in regard to education (P>0.05). In regard to economic conditions, the patient group was worse than the control group (PO.01). No statistical significiance was found between the patient group and control group in regard to smoking, alcohol, tea and coffee (P>0.05). But the drinking of hot tea was too much in patient group compared with control group. On the45 other hand, the eating of vegetables and fruits was less in patient compared with the control group (PO.01). The consumptions of fried food and salty food, with using excess amount of salt, such as pickle and brine were too much in patient group (PO.05). In regard to oil using in fried food, use of butter and margarine was too much in patient group. But; use of sunflower oil was higher in control group (PO.01). In conclusion, smoking and consumption of alcohol were not found as factors of risk in the etiology of esophageal and gastric carcinoma. But, on the other hand, poor social and economic conditions, low consumptions of vegetables and fruits, increase taking of hot, salty and oily meals were thought as risk factors. The last two risk factors (low or high consumptions of some foods) were related to the climate of our region.