İlaç ve ilaç olmayan katı, sıvı, gaz ajanları intihar girişiminde bulunan hastaların demografik ve psikiyatrik özellikleri
The demographic and psychiatric characteristics of patients who attempted to suicide with medical or nonmedical solid, liquid or gas agents
- Tez No: 118601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RIDVAN ATİLLA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Acil servise intihar girişiminde bulunarak başvuran hastalar, intihar girişimi riski bulunan hastaların belirlenmesinde yol gösterici olabilir. Bu riskin belirlenmesinde intihar girişiminde bulunanların psikiyatrik, sosyal, kültürel, ekonomik özellikleri arasında benzerlikler önemli olabilir. Çalışmamızda ilaç ve ilaç olmayan katı-sıvı ve gaz ajanlarla intihar girişiminde bulunan hastaların; başvuru, demografik, psikiyatrik, acil servisten çıkış ve yatış özellikleri ile girişimde kullanılan ilaç ve maddelerin temin seldi ve sınıflandırılmasının tanımlanması amaçlandı. Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Acil Servisine 15 Şubat 2001 ile 15 Şubat 2002 tarihleri arasında ilaç ve ilaç olmayan katı-sıvı ve gaz ajanlarla intihar girişiminde bulunan 18 yaş ve üzeri çalışma kriterlerine uygun 281 hastanın başvuru, demografik, psikiyatrik, acil servisten çıkış ve yatış özellikleri ile girişimde kullanılan ilaç ve maddelerin temin şekli ve sınıflandırılmasını araştırdık. En fazla intihar girişiminde bulunma özellikleri bir araya getirildiğinde ortaya ilginç bir profil çıktı: yaz ve ilkbahar aylarında akşam saatlerinde eğitim düzeyi lise mezunu olan genç evli ev kadını veya genç bekar erkek öğrenci genelde alkol kullanmaksızın analjezik antienflamatuar ilaç alarak acil servise alımdan sonraki ilk iki saat içinde başvuran hastalardır. Acil servisten ilk sekiz saatte % 75'i taburcu edilirken, özgeçmişlerinde en sık depresyon tanlarını olduğu ancak acil serviste yapılan psikiyatrik değerlendirmede en sık duygu durum bozukluğu tanısı kondu. Acil servisten hastaneye yatırılan hasta grubunda ilaç olmayan maddelerde, fare zehiri ve pestisitler ve ilaçlarda TCA ve barbitüratlar ilk sırada yer aldılar. Yaşla birlikte psikiyatrik tanı alma hem de yoğun bakıma yatış oranlan arttı. Yoğun bakıma yatanlarda ilk kez intihar girişiminde bulunanların sayısı anlamlı derecede fazlaydı. İntihar girişiminde bulunan hasta profilinin tanımlanması, özellikle acil servislerde benzer hastaların erken tanınması, uygun tedavilerinin planlanması ve ileri psikiyatrik desteklerinin sağlanması açısından yaralı olacağına inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
THE DEMOGRAPHIC AND PSYCHIATRIC CHARACTERISTICS OF PATIENTS WHO ATTEMPTED TO SUICIDE WİTH MEDİCAL OR NON MEDICAL SOLİD, LİQUİD OR GAS AGENTS. SUMMARY The demographic characteristics of patients who attempted to suicide can help to determine the profiles of other patients who has potential suicidal tendency and risks. These demographic characteristics may be similar in terms of psychiatric, social, cultural, economic variables among the patients with high risk of suicidal attempt. We aimed to investigate the initial presenting, demographic, psychiatric, admission or discharge characteristics of the patients who attempted to suicide with medical or non-medical solid, liquid or gas agents. All 281 patients who were 18 years old and over and attempted to suicide with medical or non-medical solid, liquid or gas agents presented to Dokuz Eylul University Hospital Emergency Department between 15 February 2001 and 15 February 2002 were included to our study. According to our data the most common characteristics of the patients who attempted to suicide were revealed two interesting profiles of the potential suicider as: the first a married young woman graduated from high school and the second a young single male student, both might be presented to emergency department in the first two hours after ingestion of high amount of antinflammatuary agents without any alcohol compsumtion during summer or spring months at evening hours. Thirty-nine percent of the patients had a diagnosis of pyschiatric illness in their past medical history. Fifty-eight percent of patients were diagnosed as mood disorders during their emergency management course. Seventy-five percent of the patients were discharged from the ED. Nondrug agents including rat poisons, pesticides and drugs including tricycling antidepressant were prefered as the first line agents for suicide efforts by the patients who were admitted to the hospital. Older age was an independent predictor for pyschiatric new diagnosis and admission to the critiacal care units for the patients with attempted suicide. Also patients with the first suicidal attempt was admitted in higher rates to critiacal care unit. We suggest that identification of the patient profile with attempted suicide may lead to early identification and appropiate management of the potential patients with suicidal tendency in the emergency departments, and further planned pyschiatric support may help these patients before the last drop.