Kendi vücut ağırlığı ve ek ağırlıkla yapılan pliometrik antrenmanın bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkileri
The Effects of plyometric training performed with free body weight and extra load on some physical and physiological parameters
  1. Tez No: 118826
  2. Yazar: ULVİYE BİLGİN ATEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. EMRE EROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kendi vücut ağırlığı ve ek ağırlıkla yapılan pliometrik antrenmanın bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılan çalışmaya 37 sağlıklı beden eğitimi ve spor yüksekokulunda okuyan öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Denekler kendi vücut ağırlığı (A) (n=9), kuvvet yeleği (B) (n=10), kum torbası (C) (n=9) ve kontrol gurubu (D) (n=9) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Çalışmalar vücut ağırlıklarının %10'u bir ek yükle, kuvvet yeleği grubuna yelek giydirilerek, kum torbası grubuna da ayak bileklerine kum torbası takılarak yapılmıştır. Kendi vücut ağırlığı grubu ise her hangi bir ağırlık kullanmamıştır. Kontrol grubu hariç diğer gruplar sekiz hafta boyunca, haftada üç gün yaklaşık 30-40 dakika pliometrik çalışmalara katılmışlardır. Bütün ölçümler antrenman programından önce ve sonra yapılmıştır. istatistiksel analizler SPSS paket programında; grupların kendi içinde birinci ve ikinci ölçümleri arasındaki farkın anlamlılığına“Paried t- testi”ile bütün grupların birinci ve ikinci ölçümleri“Varyans Analizi”ile, oluşan farkların hangi gruplar arasında olduğuna da“Duncan”testi ile bakılmıştır. Çalışma sonucunda kendi vücut ağırlığı ve ek ağırlıkla yapılan pliometrik antrenmanda, gruplar kendi içinde karşılaştırıldığında anlamlı farklılıklar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was done to determine the effects of plyometric training performed with free body weight and with extra load on some physical and physiological parameter. For this aim totally 37 healthy students from school of physical education and sports volunteerly participated in this study as subjects. The subjects were divided into four groups as free body weight group (n=9), weight vest group (n=10)), sand bag group (n=9) and control group (n=9). Weight vest and sand bag groups performed plyometric training with extra load that was 10% of their own body weight. The groups except control group participated in plyometric training three times in a week during eight weeks and each session continued 30- 40 minutes. All measurements were done one week before and after training program. SPSS pocket program was used for statistical analysis by following this steps; significancy of difference among the pre and post test was determined by paired T-test, comparision of pre and post test in all groups were done by ANOVA and sources of differences were determined by DUNCAN test. At the end of the study the results indicated that there were significant differences between data obtained before and after exercise of free body weight group and extra weight groups also showed significant differences were determined between pre and post test score of circumfrence measurements, vertical jump, horizontal jump, anaerobic 108power, 30m sprint, 10x5m shuttle run, flexibility, body fat percent, cybex extantion and flexion. Evalution between the groups; abdominal,calf, knee circumference, measurements,30 m sprint, 10x5m shuttle run, vertical jump, horizontal jump, vertical jump after deep jump, anaerobic power in cybex evalution ;at 180°/sec left and right foot peak torque and total work, at 60°/sec left foot awarage power in extantion position, at 60°/sec right foot total work in flexion position at sand bag group, body fat percent, hip and thigh circumference measurements flexibility in cybex evalution, 60°/sec left and right foot peak torque,60°/sec left foot awarage power in flexion position,60°/sec left and right foot peak torque, 60°/sec right foot awarage power in extantion position at weight vest group, in cybex evalution 180°/sec left and right foot peak torque, 180°/sec left and right foot Total work, 60°/sec and 1 80°/sec right foot awarage power, 1 80°/sec left foot awarage power in flexion position, 60°/sec and 180°/sec right foot Total work,180°/sec right foot awarage power in extantion position at free body weight group were that it observed the difference of improvement better. As a result of this study was found that eight weeks peformed plyometric training possitively effected the strenght, speed, flexibility and coordination. Moreover, it can be said that plyometric training was performed with extra load more effective than the others.