Suppozituvar sıvağlarıyla çeşitli ilaç etken maddelerinin etkileşiminin erime noktaları açısından incelenmesi
Observation of the reactions between suppository carriers and several drug active ingredents in terms of melting points
  1. Tez No: 118904
  2. Yazar: SUNA KALIPÇI SERTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. TEVFİK ORBEY, PROF.DR. TANVER DOĞANAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4138
Özet
125 7. ÖZET Polietilen Glikol (PEG) ile naproksen (NAP) ve ibuprofen (I BU) nin etkileşme durumları incelenmiştir. Değişik oranlarda NAP-PEG karışımlarının erime noktaları belirlendiğinde, ötektik karışım oluşturmadığı halde IBU:PEG (40:60) karışımı ötektik karışım göstermiştir. Bu durum IBU ile PEG arasında kuvvetlice bir etkileşmenin olduğunu göstermektedir. Bu etkileşme DSC termogramlarında ve İR spektrumlarında da açıkça görülmektedir. NAP ile PEG arasındaki etkileşmenin IBU ile PEG arasındaki etkileşmeden daha fazla olduğu, faz diyagramları, İR ve DSC analiz sonuçları ile kanıtlanmıştır. NAP in 37°C de sudaki çözünürlüğü 53,4 ± 0,6 mg/L, PEG varlığındaki çözünürlüğü ise 52,6 ± 0,9 mg/L bulunmuştur. PEG, NAP in çözünürlüğü üzerine etkisi olmamıştır. IBU in 37°C de sudaki çözünürlüğü ise 213,4 ± 2,9 mg/L ve IBU in PEG varlığındaki çözünürlüğü ise 169,4 ± 2,6 mg/L bulunmuştur. PEG, İBU in çözünürlüğünü beklenmeyen şekilde azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
126 8. SUMMARY Investigation of interaction between Polyethylene Glycol (PEG) and naproxen (NAP) or ibuprofen (IBU), were studied in this study. Physical mixture of NAP-PEG in various proportions, didn't show any eutectic mixture by melting point determination. But in the physical mixture of IBU:PEG (40:60), formation of eutectic mixture was observed. These results show that there was a strong interaction between IBU and PEG. This strong interaction was also proved by means of DSC thermographs and IR spectrums. Results of phase diagrams, DSC thermograms and IR spectrums, showed that the interaction between IBU and PEG was much more higher than that of NAP and PEG. Aquous solubility of NAP at 37°C was found to be 53,4 ± 0,6 mg/L. In the presence of PEG the solubility of NAP was found to be 52,6 ± 0,9 mg/L. PEG did not affect the solubility of NAP. At 37°C aquous solubility of IBU was found to be 213,4 ±2,9 mg/L, and at the same condition the solubility of NAP in the presence of PEG was 169,4 ± 2,6 mg/L. The solubility of IBU was decreased in the presence of PEG unexpectedly.