A Survey on modulation recognition
Modülasyon tanıma üzerine bir araştırma
- Tez No: 119040
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
oz MODÜLASYON TANIMA ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA ATEŞ, Öznur Yüksek Lisans, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Yalçın TANIK ARALIK 2002, 104 SAYFA Bu çalışmada, analog modüle edilmiş sinyaller için otomatik modülasyon tanıma algoritmaları araştırılmıştır. Modülasyon tanıma algoritmalarının başarısı, en çok, bulunan özniteliklere bağlıdır. Bu nedenle öznitelik bulma, algoritmaların en önemli bölümüdür. Tanıma, öznitelikler bulunduktan sonra, karar kuramsal yaklaşımı, istatiksel örüntü tanıma yaklaşımı veya yapay sinir ağı uygulamaları ile gerçekleştirilir. Ne yazık ki, özniteliklerin çoğu taşıyıcı frekansının bilinmesini veya bulunmasını gerektirir. Bu nedenle, bu çalışmada frekans kestirme metodları da araştırılmıştır. Bu metodların iki tanesi öznitelik bulmada kullanılmış ve yeni öznitelikler çıkarılmıştır. Modülasyon tanıma için 3 metod verilmiştir. İlk olarak“Kutu Yaklaşımı”isimli alternatif bir yaklaşım geliştirilmiştir. İkinci olarak, bir akış şeması verilmiştir. Son olarak Euclidean mesafesine dayalı bir algoritma geliştirilmiştir. Anahtar Kelimeler : modülasyon tanıma, frekans kestirimi, öznitelik bulma
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A SURVEY ON MODULATION RECOGNITION ATEŞ, Öznur MSc, Department of Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Prof. Dr. Yalçın TANK DECEMBER 2002, 104 pages In this work, automatic recognition algorithms for analogue modulated signals are surveyed. Modulation recognition algorithms mostly rely on the extracted features. Thus, feature extraction is the most important part of the algorithms. After the features are extracted, the recognition is performed with decision-theoretic approach, a statistical pattern recognition approach or ANN algorithms. Unfortunately, most of the features require carrier frequency to be known or to be extracted. Thus, in this thesis, frequency estimation methods are surveyed also. Two of these methods are used for the feature extraction in this thesis, thus new features are introduced. Three methods are given for modulation recognition. Firstly, an alternative approach called“box approach”is developed. Secondly, a flowchart is given. Finally, an algorithm based on Euclidean distance is developed. Keywords : modulation recognition, frequency estimation, feature extraction