Kömür yıkama tesisleri ince artıklarının değerlendirilmesi
Recovery of fine coal from tailings of coal washing plants
- Tez No: 119667
 - Danışmanlar: PROF. DR. E. İLKNUR CÖCEN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2002
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yoğunluğa göre zenginleştirme yapan konvansiyonel jigler ve ağır ortam seperatörleri yüksek kaliteli ince kömürlerin artığa kaçmasına sebebiyet vermektedirler. Bu çalışma, artığa kaçan bu kömürleri yüksek verimde ve kabul edilebilir proses maliyetleri çerçevesinde geri kazanmayı amaçlamaktadır. Soma/Manisa bölgesinden bir kömür yıkama tesisinden alınmış olan, deşlamaj yapılmış %35,9 küllü kömürün yoğunluğa göre ayırma metodları ağırlıklı geri kazanılabilirliği araştırılmıştır. Sallantılı Masa ve Mozley multi gravite ayırıcı ile yapılmış olan laboratuar denemeleri, kuru bazda %18 küllü kömürün; %58,9 ağırlık veriminde sallantılı masa ile ve %4,1 ağırlık veriminde MGS ile olmak üzere toplam olarak %63 ağırlık veriminde kazananının mümkün olabileceğini göstermiştir. MGS+ sallantılı masa kombinasyonunun yanabilir verimi %79,5, organik verimliliği ise %95,5'tir. Bu sonuçlara dayanarak, yüksek Verimde ince kömür geri kazanımını amaçlayan ve aynı zamanda da ince linyit artıklarının geri kazanımı tesislerinde uygulanabilir olan proses akım şeması da sunulmuştur. T.C YÜKSEKÖĞRETİM KUBUU^
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Gravity concentration of hard lignites using conventional jigs and heavy media separation equipment is prone to produce coal rich fine tailings. This study aims to establish a fine coal recovery process which has very high efficiency at reasonable investment and operation costs. The predesigned fine refuse of a lignite coal washing plant from Soma/Manisa region with 35.9 % ash was investigated on its upgrading properties using gravity methods. The laboratory tests with shaking table and Mozley multi gravity separator in combination have revealed that clean coal with 18 % ash on dry basis can be produced at a clean coal wt. recovery 58.9 % for table stage and 4.1 % for MGS respectively, totaling to 63.0 % based on predesigned feed. Combustible recovery of table+MGS combination is 79.5 % and the organic efficieny is about 95.5 %. Based on the results of the study a flow sheet of a high efficieny fine coal recovery process is proposed which is also applicable on already ponded fine refuse of a lignite coal washing plant.