1950-1970 yılları arasında yapılan müstakil konut alanlarında değişim: Konya örneği
Detached housing area changes between the years 1950-1970: The sample of Konya
  1. Tez No: 245785
  2. Yazar: BERRİN DİKİCİ KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİCLE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada; Konya kent merkezinde ve iki farklı konumda yer alan, 1950-1970 yılları arasında uygulanan müstakil toplu konut alanlarında bina bazında ve doku bazında fiziksel değişimlerin tespit edilmesi ve yaşanan değişimlerin konut bazında ve kentsel boyutta ortaya konulması hedeflenmiştir. Çalışmada ele alınan konut alanları Meram Öğretmen Evleri ve Konya Öğretmen Evleridir. Meram Öğretmen Evlerinde 54 (Tek tip), Konya Öğretmen Evlerinde 51 adet (3 farklı tip) konut bulunmaktadır. Alan çalışmasında gerçekleştirilecek analizler için Belediye arşivinden alınan çalışma alanlarına ait projeler, plan ve meclis kararları, yerinde yapılan incelemeler ve tespitler, konut alanlarının tasarımcıları temel materyaller olmuş, elde edilen veriler değerlendirilerek sonuca ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar aşağıda sıralanmıştır;-Konutlardaki değişimlerin fiziksel/işlevsel eskimeye, kullanıcı istek ve gereksinimlerine, kullanıcısının değişmesine, imar kararlarına, yerel yöneticilere, ulaşıma bağlı olduğu görülmektedir.-Konut alanlarında kullanıcı faktörlü değişimler görsel olarak, plan değişikliğine bağlı olarak ortaya çıkan değişimlerin ise morfolojik ve bağlamsal olarak ortaya çıktığı görülmektedir.-Kullanıcı gereksinmelerinin zamana göre değişim göstermesi kullanıcının konuta müdahalesini gerektirmiş bu da konutta değişim olarak ortaya çıkmıştır.-Konut alanlarında işlevsel değişimin yaşanması emsal oluşturmakta, gabari ve imar durumu için verilen kararların, diğer konutlardaki değişim için de tetikleyici unsur olduğu görülmektedir.-Kentsel mekânı oluşturan öğelerin (yollar, meydanlar, parklar, bahçeler v.s.) değişiminin dolaylı olarak konut alanına yansıdığı ve değişime neden olduğu tespit edilmiştir.-İki farklı konut alanında yaşanan değişimlerin hızının ve niteliğinin, konut alanlarının kent içindeki konumlarıyla ve yakın çevredeki ya da alandaki değişimlerle farklılaştığı görülmüştür. Değişimler son on yıllık dönemde hız kazanmıştır. Konut bölgelerinin farklılığından dolayı farklı seyir göstermiştir.-Yerel yönetimlerin belirli bir karakteri, bağlamsal ve morfolojik yapısı olan müstakil toplu konut alanlarında parsele dayalı kararlar alması kentsel anlamda değişimin en önemli nedeni olarak belirlenmiştir.-Kentsel anlamda alınan kararların, müstakil toplu konut alanlarını doğrudan etkilediği, imar kararları, meclis kararları, ruhsat değişikliği yoluyla bağlamsal ve morfolojik değişimlerin önünün açıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, between the years 1950-1970n the detached housing area that is in the center of Konya and two different locations determined the physical changes on the basic of self- applied and tissue and housing and urban on the basis of the changes occurred in size aimed to be exposed. In this study Meram Theachers House and Konya Theachers House are studied. In the Meram Teachers House 54 (single type), in KonyaTeachers House 51 units (3 different types) housing are available. The municipal archives of projects and decisions, in place of the examination and determine the areas of housing and the designer were basic materials for field work will take place in the analysis of the study area, the data obtained by evaluating the results have been reached. In investigating the results are listed below;-To physical/functional changes in old housing, the user requests and requirements, to change the user, the owner of housing, construction decisions, local administrators, it is seen as linked to transport.-In the housing area, user-factor changes can be seen as a visual, the changes depending on plan changes as can be seen the morphological and contextual changes.-When the user needs to change to show the user must intervene in the housing, which housing has emerged as a change.-In the areas of functional change in the housing to create a precedent, Gabar and status data for reconstruction of the decision, the other housing element is a trigger for changes in.-Create urban spaces of the exchange of items (road, open space, park, garden) that can be indirectly reflected in the housing field and has been found to cause change.-The changes experienced in two different residential areas-speed and quality of the residential areas within the city or nearby locations and with the change in area was different harmony. Changes in the last decade have accelerated. Residential areas because of differences showed a different course.-Local government is a character-specific, contextual and morphological structure of the independent decisions based on mass housing plots in the areas of urban change in meaning is determined as the most important reason.-Urban decisions affected detached housing areas directly, zoning decisions, parliamentary decisions, license changes and morphological changes through the context of the front was opened.