Çukurova koşullarında bazı plantago türlerinde verim ve morfolojik özelliklerin belirlenmesi
Determination of yield and morphological features on some plantain species under the condition of Çukurova region
  1. Tez No: 119909
  2. Yazar: SELMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEZEN TANSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇUKUROVA KOŞULLARINDA BAZI Plantago TÜRLERİNDE VERİM VE MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİN BELİRLENMESİ Selma KAYA ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARLA BİTKİLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Sezen TANSI Yıl : 2001, Sayfa : 65 Jüri : ProfDr. Sezen TANSI ProfDr. Halis ARIOĞLU Yrd.Doç. Şengül KARAMAN Sinirli ot {Plantago sp.) sabit yağ ve musilaj içeren bir tıbbi bitkidir. Bu çalışma, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Deneme alanında 1999-2000 ve 2000-2001 yetiştirme sezonunda yürütülmüştür. Kadirli, Ç.Ü. Bilgisayar Merkezi Çevresi, Ç.Ü. Tarla Bitkileri Bölümü Çevresi, Osmaniye, Ç.Ü. R2 Dersliği Çevresi, Ç.Ü. Tarla Bitkileri Bölüm Arazisi ve Kozan' dan toplanarak kültüre alınan bitkilerde bitki boyu, dal sayısı, başak sap uzunluğu, başak uzunluğu, başak sayısı, başaktaki tohum sayısı, yaprak eni, yaprak boyu, yaprak sayısı, bin dane ağırlığı, bir bitkideki tohum ağırlığı, tohum verimi, sabit yağ oranı, musilaj oranı gibi özellikler incelenmiştir. Kültüre alman bitkilerde en yüksek tohum verimi (53 kg/da) Ç.Ü. Tarla Bitkileri Bölümü çevresinden, en yüksek musilaj oram (% 2.33 ) Ç.Ü. R2 Dersliği çevresinden, en yüksek sabit yağ oram (% 3) Ç.Ü. Tarla Bitkileri Bölüm Arazisi çevresinden elde edilmiştir. Denemenin 2. yılında elde edilen bitki boyu, dal sayısı, başak sap uzunluğu, başak sayısı, yaprak eni, yaprak boyu, bir bitkideki tohum ağırlığı, tohum verimi ve musilaj oram değerlerinde 1. yıla göre artışlar gözlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sinirli Ot, Musilaj, Sabit Yağ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc THESIS DETERMINATION OF YIELD AND MORPHOLOGICAL FEATURES ON SOME PLANTAIN SPECD2S UNDER THE CONDITION OF ÇUKUROVA nvmrm Selma KAYA DEPARTMENT OF FIELD CROPS INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Prof. Dr. Sezen TANSI Year: 2001, Pages : 65 Jury : ProfDr. Sezen TANSI ProfDr. Halis ARIO?LU Yrd.Doç. Şengül KARAMAN The Plantain is a medicinal kind of plant which contains oil and musilage. This study was carried out in Çukurova University Agricultural Faculty, Field Crops Department in 1999-2000 and 2000-2001 growing season. The plant lenght, number of branhces per plant, spikes stem lenght, spikes length, number of seeds per spike, number of spikes per plant, number of leaves per plant, leaves wide, leaves length, number of leaves per plant, the weight of a thousand seeds, the weight of seed per plant, the seed yield, the oil percentage and musilage rate in plants collecting from flora were studied. In the plantains were collected from Kadirli, C.U. Computer Center Around, C.U. Field Crops Around, Osmaniye, C.U. R2 Lesson Around, Field Crops Area, Kozan the highest seed yield in culture plants in C.U. Field Crops Around (53 kg/da), the highest rate of musilage (% 2.33) in the C.U. R2-Lesson Around, the highest oil percentage (% 3) in the C.U. Field Crops Area were obtained. The value of plant lenght, number of branhces per plant, spikes stem lenght, number of spikes per plant, leaves wide, leaves length, the weight of seed per plant, the seed yield and musilage rate obtanied in the second year of trial were higher than in the first year. Key Words : Plantains, Musilage, Oil percentage. II