Akkuyu sahilleri (Mersin-Doğu Akdeniz) cephalopod faunası
Cephalopod fauna of Akkuyu coast (Eastern Mediterranean-Mersin)
- Tez No: 119942
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN TÜRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
öz YÜKSEK LİSANS TEZİ AKKÜYU SAHİLLERİ (MERSIN-DOGU AKDENİZ) CEPHALOPOD FAUNASI Önder DUYSAK ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ SU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Canan TÜRELİ Yıl: 2002, Sayfa: 59 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Canan TÜRELİ Yrd. Doç. Dr. Ünal ERDEM Yrd. Doç. Dr. Cem ÇEVİK Bu çalışma ile Akkuyu Sahilleri'nde (Mersin-Doğu Akdeniz) dağılım gösteren Cephalopoda (Kafadanbacaklılar) türleri ve bunların biyo-ekolojik özellikleri tanımlanmıştır. Yaz aylan dışında, Ekim 2000-2001 tarihleri arasında 0-50, 50-100 ve >100 m derinlik konturlarında aylık Akdeniz tipi dip trolü ile örneklemeler yapılmıştır. Sonuçta Sepiidae familyasına ait Sepia officinalis ve Sepia elegans, Loliginidae familyasına ait Loligo vulgaris, Octopodidae familyasına ait Eledone moschata, Octopus vulgaris, Octopus defilippi, Octopus aegina türleri olmak üzere toplam 7 tür bulunmuştur. Yakalanan türlerde hesaplanan ortalama manto boylan S. officinalis 'de 110,716 ± 3,07; S. elegans'da. 38,03 ± 0,07; L. vulgaris' de 47 ± 1,71; E. moschata 'da 53,7 ± 0,09 ; O. vulgaris'de 82,8 ± 6,02; O. Defilippi'de 41± 1,36 mm; O. aegina'da 45,1 ± 1,56 bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Sepiidae, Loliginidae, Octopodidae, Manto boyu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc. THESIS CEPHALOPQD FAUNA OF AKKUYU COAST (EASTERN MEDİTERRANEAN-MERSİN) Önder DUYSAK DEPARTMENT OF FISHERIES INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Asist. Prof. Dr. Canan TÜRELİ Year: 2002, Page: 59 Jury : Asist. Prof. Dr. Canan TÜRELİ Asist. Prof. Dr. Ünal ERDEM Asist. Prof. Dr. Cem ÇEVİK In this study, Cephalopoda (Malacostraca) species, distrubuted of Akkuyu Coast, and their bio-ecological charasteristics were defined. Except summer months, samples in Oct 2001-2002 were taken from the depths of 0-50, 50-100 and >100 m with Mediterranean type deep trowl. The results indicated that 7 species were found belonging to member of Sepiidae family {Sepia officinalis, Sepia elegans), Loliginidae family (Loligo vulgaris), Octopodidae family (Eledone moschata, Octopus vulgaris, Octopus defilippi, Octopus aegina). Mean value of mantle lengths of the captured species were found to be 110,716 ± 3,07 for S officinalis, 38,03 ± 0,07 for S. elegans, 47 ± 1,71 for L. vulgaris, 53,7 ± 0,09 for Kmoschata, 82,8 ± 6,02 for O. vulgaris, 41± 1,36 mm for O. defilippi, 45,1 ± 1,56 for O. aegina. Key words. : Sepiidae, Loliginidae, Octopodidae, Mantle length.