Ankara'da farklı sosyo-ekonomik düzeylerdeki 14-15 yaş grup öğrencilerin beslenme durumu ve bunu etkileyen bazı faktörler üzerinde bir araştırma
A Research on the nutritional status and the affecting factors of 14-15 years students of various socio-economical levels in Ankara
- Tez No: 120027
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TE2Î ANKARA'DAKİ FARKLI SOSYO-EKONOMİK DÜZEYDEKİ 14-15 YAŞ GRUBU ÖĞRENCİLERİN BESLENME DURUMLARI VE BUNU ETKİLEYEN BAZI ETMENLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Didem ONAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Beslenme) Anabilim Dalı Danışman: Prof Dr. Nevin AKTAŞ Bu çalışma Ankara İl Merkezinde farklı sosyo-ekonomik düzeyde bulunan 14-15 yaş grubu öğrencilerin beslenme durumları ve bunu etkileyen bazı faktörleri belirlemek amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Araştırma kapsamına 355 öğrenci alınmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında anket yöntemi kullanılmış olup, öğrencilerin boy uzunluğu(cm) ve vücut ağırlığı(kg) ölçümleri alınmış ve Beden Kitle İndeksi Referans değerlerine göre değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarında khi-kare önemlilik testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Öğrencilerin en az atladıktan öğünün 58 puanla akşam yemeği olduğu tespit edilmiştir. Kahvaltıda, öğle ve akşam yemeklerinde öğrencilerin %42.8'i, %39.2'si, %60.8'i dengeli beslenmektedir. Günde ortalama olarak tüketilen enerji 1863+65.89 kkal, protein 68.26+1.78 gr, A vitamini 4613.05+536.09 IU, tiamin 0.69+0.02 mg, riboflavin 1.12+0.03 mg, niasin 10.61+0.50 mg, C vitamini 36.19+1.94 mg, kalsiyum 615.80+13.90 mg, demir 9.84+0.34 mg'dır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %18.6' sının“iyi”ve“çok iyi”beslenme bilgisine sahip olduğu görülmüştür. 2002, 247 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Adölesanların beslenme durumları, beslenme alışkanlıkları, beslenme bilgileri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON THE NUTRITIONAL STATUS AND THE AFFECTING FACTORS OF 14-15 YEARS STUDENTS OF VARIOUS SOCIO-ECONOMICAL LEVELS IN ANKARA Didem ÖNAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Depaiment of Home Economics Supervisor : Prof. Dr. Nevin AKTAŞ This study was applied to determine the nutritional status in 14-15 aged students from various socio-economics levels and to determine some factors effcting the nutritional status in Ankara city center. 355 students were included in the research. The method of questionnaire has been employed in complying the research data. Length (cm) and bady weight (kg) of students who participated to the investigation were measured and prevalance was evaluated according to BMI reference values. Chi-square significanse test, variance analysis have been used in evaluating the finding of the research. It is determined that dinner with 58 points has taken the first place as the most consumed meal. Those having breakfast balanced were 42.8 %. Those eating lunch and dinner balanced were 39.2 %, 59.4 %.Average daily consumed energy is 1863.15+65.89 kkal., average protein consumption 68.26+1.78 gr/day. Mean values of daily consumed vitamins were found to be 4613.05+536.09 IU fer vit. A., 0.69+0.02 sag for unamine, 1.12+0.03 mg for riboflavins, 10614+0.50 mg.for niacine, 36.19±1.94 mg for viL C. Average daily calsium consumption is 615.80+13.90 mg, average daily iron consumption is 9.84+0.34 mg/day. The students who have joined the research had medium and very good level of nutrition knowledge (18.6 %) 2002, 247 pages KEY WORDS: Nutritional status of adolescent, habits of nutrition, knowledges of nutrition,