Kuantum topolojisi
Quantum topology
  1. Tez No: 83969
  2. Yazar: DURMUŞ DAĞHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ALİ ÖÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
KUANTUM TOPOLOJİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Durmuş DAĞHAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat, 1999 ÖZET Kuantum topolojisini konu alan bu tez, temel olarak beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuya kısa bir giriş yapılmaktadır. İkinci bölümde, genel topolojik ve geometrik tanımlar, kafesler, kuantum teorisinin bazı özellikleri genel hatları ile verilmiştir. Üçüncü bölümde, kuantumlu sistemlerin analiz metotlarından nitelik mana taşıyan Feynmann diyagram metodu ve nicelik mana taşıyan bağıntıları dahil etmek için Green fonksiyonu kavramları verilmiştir. Dördüncü bölümde, herhangi sonlu bir X kümesi üzerindeki bütün topolojilerin bir kafes yapısına sahip olduğu |X| = 3 e kadar verilmiş ve bu kafes yapıları üzerinde kuantum topolojisi elde edilmiştir. Meydana gelen sistemin özellikleri incelenerek, kuantum teorisiyle karşılaştırılmıştır. Beşinci bölümde, Riemann Metriği yoluyla Metrik (X) kümesi üzerinde inşa edilen kuantum topolojisi, kuantum teorisindeki elemanlarla karşılaştırılmış, meydana gelen sistemin kuantizasyonu verilmiştir. Bilim Kodu :403.04.0 i Anahtar Kelimeler : Topolojilerin Kafesi, Atom, Anti-Atom, Kuantizasyon, Konfigürasyon, Kuantum topolojisi. Sayfa Adedi : 82 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali ÖÇAL
Özet (Çeviri)
QUANTUM TOPOLOGY (M. Sc. Thesis) Durmuş DA?HAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February, 1999 ABSTRACT This thesis, including quantum topology, is basicly prepared in five chapters. The first chapter consists of a short introduction. In the second chapter, general topological and geometrical definations,lattices, and generaly some properties of quantum theory are given. The third one is related to the Green's function to introduce a relation about quantity meaning and to the method of Feynmann's diagram also to introduce a relation including quality meaning from the analysing methods of quantum systems. In the fourth chapter, it is given that all topology on any finite X set has a lattice consruction up to |X| = 3, and that quantum topology on this lattice consruction is obtained. Properties of becoming system are analysed and compared with quantum theory. In the fifth chapter, quantum topology constructed on Metrik(X) set via Riemann Metric is compared with elements of quantum theory, and also quantization of becoming system is given. Science Code : 403. 04. 01 Key Words : The Lattice of Topologies, Atom, Anti-Atom, Quantization, Configuration, Quantum Topology. Page Number : 82 Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ali ÖÇAL