Domateste kök ve kökboğazı çürüklüğü etmenleri Sclerotinia sclerotiorum ve Sclerotium rolfsii ile kimyasal ve biyolojik mücadele olanakları üzerinde araştırmalar
Investigations on the chemical and biological control possibilities of root and basal stem rot pathogens Sclerotinia sclerotiorum and Sclerotium rolfsii in tomatoes
  1. Tez No: 120410
  2. Yazar: MOHAMMAD IRSHAD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERSİN ONOĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
m ÖZET DOMATESTE KÖK VE KÖKBOĞAZI ÇÜRÜKLÜĞÜ ETMENLERİ S.sclerotiorum VE S.rolfsii İLE BİYOLOJİK VE KİMYASAL MÜCADELE OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR IRSHAD, Mohammad Doktora Tezi, Bitki Koruma Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Ersin ONOĞUR Ekim, 2002,. 115 Sayfa Domateslerde Ssclerotiorum ve S. rolfsii'nin neden olduğu kök ve kökboğazı çürüklüklerinin kimyasal ve biyolojik yolla kontrol olanakları in vitro ve in vivo koşullarda araştırılmıştır. In vitro çalışmalarda 21 Sclerotiorum ve 2 S. rolfsii izolatının 6 fungisit (Benlate, Rizolex, Anvil, Sportak, Quadris PCNB=pentakol), bir biyofungisit (Planter Box, Trichoderma harzianum) ve bir gübreye (Perlka=Calcium cyanamide) karşı duyarhhlıklan ED50 ve MIC değerleri üzerinden saptanmıştır. Biyofungisitin hiperparazitik ve antibiyotik etkileri ikili kültürde çizgi yöntemiyle ve halka kültürü yöntemiyle incelenmiştir. Ayrıca bu maddelerin patojen sklerotlarının çimlenmesine ve S.sclerotiorum sklerotlarından apotesyum oluşturmasına etkileri de araştırılmıştır. In vivo çalışmalarda etkili maddelerin patojenlerin neden olduğu hastalık gelişimi ve şiddetine olan etkileri tek tek veya kombinasyonlar halinde saksı ve tarla koşullarında testlenmiştir. In vitro'da Sportak, Anvil, Benlate ve Perlka S.sclerotiorum'ym misel gelişimini engellemede < 0.3, 10.ED50 ile etkisiz olmuşlardır. Anvil, PCNB, Rizolex ve Perlka
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATIONS ON THE BIOLOGICAL AND CHEMICAL CONTROL OF ROOT AND BASAL STEM ROT PATHOGENS (Sclerotinia sclerotiorum and Sclerotium rolfsii) OF TOMATO IRSHAD, Mohammad Ph.D.Thesis, Department of Plant Protection Supervisor Prof. Dr. Ersin ONO?UR October, 2002,. 1 15 pages Investigations on biological and chemical control possibilities of Ssclerotioruin and S.rolfsii, causing root and collar rot of tomatoes were carried out under in vitro and in vivo conditions. Susceptibility of 21 isolates of S.sclerotiorum and 2 isolates of S.rolfsii was determined against six fungicides (Benlate, Rizolex, Anvil, Sportak, Quadris PCNB) and one biofungicide (Planter Box, Trichoderma harziamcm) and one fertilizer (Perlka) in vitro by calculating ED50 and MIC values. The hyperparasitic and antibiotic efficacy of biofungicide was determined by streak and ring culture method in dual culture, respectively. In addition, the efficacy of these active ingredients were also determined on the sclerotial germination and apotecium formation. These active ingredients were tested in pots under controlled conditions and in field either alone or in combination with each other to determine their effect on the growth and disease severity caused by these pathogens. In vitro tests Benlate, Sportak, Anvil and Perlka was found effective in inhibiting the mycelial growth of S.sclerotiorum with ED50 values < 0.3,