Kahraman Maraş türküleri üzerine bir inceleme
A study on Kahraman Maraş folk songs
- Tez No: 120456
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
“Kahraman Maraş Türküleri Üzerine Bir inceleme”adlı tezde Halk Edebiyatı içerisinde türkünün yerinden hareketle Kahraman Maraş türkü geleneği hakkında bilgiler verilmiştir. Derleme çalışmamız, Kahraman Maraş üzerinde yoğunlaşmıştır. Bununla birlikte HAGEM ve TRT arşivlerindeki yöreyle ilgili çalışmalar da incelenmiştir. Tezde yer alan türküler, sahada icra edilen ve yöreyle ilgili olan türkülerdir. Türküler, yöreyi; hem çeşitli yönleriyle anlatan hem de yörenin ağız ve kültürel unsurlarını yansıtmak suretiyle bu yöreye ait olduğunu ortaya koyan eserlerdir. Giriş bölümünde, Kahraman Maraş adının tarihi gelişimi, Kahraman Maraş'ın sosyal ve kültürel durumu ile ilgili bilgiler verilmiştir. I. Bölümde, türkü hakkında genel bilgiler verildikten sonra Kahraman Maraş Türkü Geleneği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. II. Bölümde ise Kahraman Maraş türkülerinin hem konuları bakımından hem de şekil olarak tasnifi yapılmıştır. Konuları bakımından yapılan tasnifte daha önce yapılan tasniflerden farklı olarak“Tahkiyeli Türküler”başlığına da yer verilmiştir. Bu başlık altındaki türküler hem ağıt özelliği gösteren hem de hikayesi bilinen türkülerdir. Yapılan tasnifler örnek türkü metinlleriyle desteklenmiştir. III. Bölüm ise türkü metinlerini içermektedir. Konularına göre yapılan tasnif doğrultusunda metinler yer almıştır. Tezin sonunda bulunan sonuç bölümünde genel bir değerlendirme yapılmıştır. Biyografiler ise türkülere kaynaklık eden şahıslar hakkındadır. Tezin hazırlanmasında Kahraman Maraş ve türkü konusunda temel bilgilere kaynaklık eden kaynak eserlere Kaynakça'da yer verilmiştir. Kahraman Maraş Türküleri Üzerine Bir inceleme adlı tez, Türk Halk Edebiyatına ve türkü geleneğine bilimsel anlamda bir katkı sağlaması amacımız doğrultusunda bilimsel derleme yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Tez hazırlanırken dikkate alınan bir diğer konu ise tezin Kahraman Maraş yöresi için de önemli bir kaynak teşkil etmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis with the title“A study on Kahraman Maraş Folksongs”, information about Kahraman Maraş Folksongs is presented, in respect of the place of the folksongs in the folklore literature. This compiled study covers only Kahraman Maraş. In addition, the archives of HAGEM and TRT have been examined. The folksongs studied in the thesis are those performed in public and belong to Kahraman Maraş. Folksongs are the works of regional nature presenting both a good deal of information about the region, as well as the dialects, and cultural elements of the region. In the introduction, the information concerning the historical development of the name of Kahramanmaraş along with social and cultural position of the city is given. The first part provides information about an overview on folksongs and the Tradition of Kahraman Maraş Folksongs. The second part covers a classification of folksongs according to their structures and themes. A new subcategory“Narrative Folksongs”is formed in this thematic classification, which is different from those produced before. The songs under this heading are of lament nature and their stories are well-known. The classifications are supported with sample folksongs. The third part includes the lyrics of folksongs, classified according to their themes. The conclusion offers a general overview. The in-text-mentioned biographies are of the source people of the folksongs. The works including comprehensive information about Kahraman Maraş and its Folksongs are recited in the references. The thesis with the title“A study on Kahraman Maraş Folksongs”has been prepared with the objective to contribute to the field of Turkish Folklore Literature and the Tradition of Folksongs in mind, through the use of the compilation technique. It has also been aimed that this thesis may function as an important resource for Kahraman Maraş. ^