Vakıflar Genel Müdürlüğü halı ve kilim koleksiyonundaki kilim örneklerinin desen, renk ve konpozisyon açısından incelenmesi
The rugs in the collection of the general direction of foundations are analyzed under the title of color, composition and desingn
  1. Tez No: 120465
  2. Yazar: FÜSUN EROLAN GÜLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜN PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Yaygın Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışmamızın giriş bölümünde konunun amacı, önemi ve yöntemi belirtilmiştir. Tezimizin ikinci bölümü Düz Dokuma Yaygılar Hakkında Genel Bilgiler adı altında incelendi. Bu ana başlık altında kilim, cicim, zili ve sumak dokumaların tanımına değinilmiştir. Üçüncü bölümü Kilim Sanatının Kısa Tarihçesi oluşturur. Bu bölümde halı ve kilimin tarihsel gelişimi hakkında bilgi verilir. Dördüncü bölüm Anadolu Kilimlerinde Genel özellikler adı altında motif ve renk özellikleriyle teknik ve malzeme özellikleri belirtilmiştir. Beşinci bölümde Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün Halı ve Kilim Sanatının Korunmasına Katkıları anlatılmıştır. Altıncı bölümde ise tezin esasını oluşturan Katalog Kısmıdır. Burada 31 adet kilim incelenmiş ve teknik çizimlerine yer verilmiştir. Yedinci bölümü oluşturan Değerlendirme kısmı alt başlıklara ayrılarak geniş bir değerlendirme ortamı yaratılmıştır. Sekizinci bölümde elde ettiğimiz bilgileri Sonuç bölümünde toparladık. Tez çalışması seçkin bir kaynakçayla son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the rugs (kilimler) in the collection of the General Direction of foundations are analyzed under the title of colour, composition and design. This study consists of eight parts. The purpose of this thesis is given in the introduction part. In addition to this, the importance of this topic and the method are stated in the same part. In the second part of this study. The general information about“Düz Dokuma Yaygıları”is introduced. Besides, the definitions of“kilim”,“cicim”,“zili”and“sumak dokumalar”are given. The third part contains the short history of kilim art. Particularly, the information about the historical development of carpet and kilim is emphasized. In the next part, the general features of Anatolian Kilim are investigated, especially, this study focuses on the properties of techniques, materials and the properties of color and design. Some important contributions to the protection of carpet and kilim art are made by the General Direction of foundations. And these contributions are underlined in the fifth part. The sixth part including catalogue is the main part of this thesis. In this part, 31 Kilim are investigated and the technical draws are given. The evaluation part is the seventh part. The evaluation part is divided into subtitles to get a better evaluation or a big frame.