Birleşik ve yan ürünlerde maliyet hesaplamaları ve Et ve Balık Ürünleri A. Ş. Sincan Sanayi İşletmesi ve Tavukçuluk Kombinası uygulama örneği
Cost calculation in joint and by-products; The case of Sincan Meat Industry and Poultry Slaughterhouse of Meat and Fish Co.
  1. Tez No: 120477
  2. Yazar: MEHMET BOYDAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
106 ÖZET Aynı hammaddeden, aynı anda ve zorunlu olarak bir arada üretilen, birleşik ve yan ürünlerin birim maliyetlerinin hesaplanması maliyet muhasebesinin çözüm bulmak zorunda olduğu önemli problemlerdendir. Ürünlerin birbirlerinden bağımsız olarak üretilmelerinin mümkün olmaması ve giderlerle ürünler arasında birebir bağlantıların kurulamaması birim maliyetlerin tespitinde çeşitli yöntemlerin kullanılmasını gerekli kılmaktadır. Ancak, geliştirilen yöntemlerin her birinin kendilerine özgü yarar ve sakıncaları bulunmakta, farklı yöntemlerin dönem sonuçlarına etkileri de farklı olmaktadır. Ayrıca tüm işletmelerde doğru sonuç verecek bir yöntem de bulunmamaktadır. Bu yüzden işletmelerin üretim yapıları ve piyasa şartları göz önünde bulundurularak en uygun yöntem belirlenmeli ve dönemsel karşılaştırmalarda yanılgıya düşülmemesi için seçilen yöntem sık sık değiştirilmemelidir. Konuyla ilgili olarak Et ve Balık A.Ş. Sincan Et Sanayi ve Tavukçuluk Kombinası maliyet sistemi üzerinde yapılan çalışmada, yan ürün maliyetlerinin hesabında satış hasılatı yöntemi, birleşik ürün maliyetlerinin hesabında da üretim miktarı yönteminin kullanıldığı görülmüştür. Birleşik ürünlerin satış değerlerinin birbirlerinden oldukça farklı olması ve pazarlama koşulları göz önünde bulundurularak ağırlıklı ortalama yönteminin kullanılmasının daha doğru olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
107 SUMMARY One of the most important problems in cost accounting is the calculation of the unit cost of the joint and by-products produced with the main product in the production process. Goods are indispensably produced together. In addition, there is no connection between goods produced. These facts require the use of different methods in calculating the unit costs. However, these methods have both advanteges and disadvanteges and have different effects on the periodical cost accounting results. In addition, there is no single method that produce acceptable results in all organisations. Therefore, base on the holdings' structure and market conditions, the most appropriate method should be used and not changed ofter. This also allows periodical comparison. In this study, it is determined that gross income method is used in the cost calculation of by-product, and production method is used in the cost calculation of joint product in Meat and Fish A.Ş. Sincan Meat Industry and Poultry slaughterhouse. Because the sales income of the compound products, and market conditions are highly different, it is suggested that the weighted average method be used. 'SS3"**0*