Opsiyon fiyatlandırmasında kullanılan modeller ve Türkiye için öneri
Option pricing models and proposals for Turkey
- Tez No: 120496
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
107 ÖZET Son yıllarda dünya piyasalarında sıkça yaşanan krizler, global anlamda fon yönetimini zorlaştırırken, yatırımcılar, dinamik koşullara ayak uydurmak için çeşitli stratejiler geliştirmek zorunda kalmaktadırlar. Oluşturulan bu stratejilerin içinde opsiyon sözleşmeleri önemli yer tutmaktadır. Opsiyonlar geleceğe yönelik hak içeren finansal sözleşmelerdir. Opsiyonların en önemli özelliği, söz konusu hakkın kullanılıp kullanılmaması konusunda, sahibine esneklik sağlamasıdır. Opsiyonlar, sahiplerine avantaj sağladıkları sürece kullanılırlar. Opsiyon sözleşmesi yapılırken hakkın elde edilmesi için ödenen fiyata opsiyon fiyatı denir. Bu fiyatın tespiti için kullanılan en önemli fiyatlandırma modelleri çalışmamızın ikinci bölümünde açıklanıp değerlendirilmiştir. Black-Scholes ve Binom opsiyon fiyatlandırma modelleri, organize olmayan borsalarda yapılmış opsiyonların fiyat tespitinde kullanılmasının yanısıra, organize opsiyon borsalarında kote edilmiş fiyatların değerlendirilmesinde de kullanılırlar. Ancak, her iki model değişik koşullarda farklı sonuçlar vermektedir. Özellikle, değişkenliğin yüksek olması durumunda Black-Scholes modelinin daha doğru sonuçlar verdiği söylenebilir. Ülkemizde, cari varlıklarda görülen fiyat değişkenliğinin yüksekliği, yüksek enflasyon, sistematik ve sistematik olmayan risklerin çokluğu, opsiyon fiyatı içinde belirleyici rol oynamaktadır. Finans sektöründe yaşanan sıkıntılar, sermaye yetersizliği ve devletin aşırı fon ihtiyacı, opsiyonların j| gelişmesini engellemektedir. Opsiyon fiyatını etkileyen tüm faktörler ülkemiz koşullarında büyük farklılıklar göstermektedir. Opsiyonların genel 1 i i108 performansının ve fiyatlandırma modellerinin uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi, opsiyonların, ülkemizde yoğun olarak kullanılmaya başlanmasından sonra mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
109 ABSTRACT The frequent crises experienced over the world markets in the recent years make the fund management more difficult in global manner, which forces the investors to develop various strategies for adaptation with the dynamic conditions. The option agreements take an important place within such developed strategies. The options are suich financial agreements as cover future oriented rights.An option is mostly characterized with the flexibility it provides to the optionee in using the said rights or not. The options are used as long as they are advantageous to the optionee. The price paid to obtain a right when concluding an option right is called the option price. The second chapter of this study explains and evaluates the most important pricing models used in determination of this price. Black-Scholes and Binom option pricing models are not used only in price determination for the options offered in the over-the-counter exchanges, but also in evaluation of the prices quoted in the organized option exchanges. Each model however produces different results under different conditions. In particular, one can say that Black-Scholes model gives more correct results in case of high variability. The high price variability observed in current assets, high inflation rate and high number of systematic and non-systematic risks in Turkey play determinant roles for the option prices. The troubles experienced by the financing sector, capital shortage and excessive fund requirement of the State prevent improvement of the options. All the factors effective on the option price are considerably different under the prevailing conditions of Turkey. It would be possible to evaluate the overall performance of options and applicability of pricing models only after introduction of an intensive option usage in Turkey.