Değişim mühendisliği ve bankacılık alanında bir uygulama
Re-engineering and its application in banking
  1. Tez No: 120534
  2. Yazar: EVRİM ATLIHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET: Küreselleşme olgusu içerisinde yaşayan tüm işletmeler, tüm dünyada sürekli olarak bir değişimin varolduğunu kabul etmişlerdir. Bu bağlamda kendi içlerinde bu değişimi gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Böylece dış etkenlere ayak uydurarak başarılı olmaya ve rekabet ortamında ayakta kalmaya gayret göstermektedirler, işletmeler bu amaçla çeşitli yöntemler uygulamaktadırlar. Bunlardan belki de en önemlisi Değişim Mühendisliği olgusudur. Değişim Mühendisliği olgusunun tanımından yola çıkılarak hazırlanmış olan bu çalışma içerisinde hem işletmelerin bu olguyu uygulama nedenleri anlatılırken hem de bu çalışmayı hayata geçirmekle elde ettikleri sonuçlara değinilmektedir. Aynı zamanda yapılan çalışmalar sırasında karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verilmektedir. Bu sorunlarla nasıl baş edileceği konusu anlatılmakta ve bu uygulamayı hayata geçiren işletmelerden örnekler verilmektedir. Çalışma için seçilen model ile Değişim Mühendisliğinin uygulanması sırasında karşılaşılan sorunlar daha iyi gözlenmektedir. Bu model ile aynı zamanda işletmelerde Değişim Mühendisliği uygulamasının nasıl gerçekleştirildiği konusunda da bilgi verilmektedir. Sonuç olarak anlatılanlar ile Değişim Mühendisliğinin günümüzde birçok işletmenin ayakta kalmak, kar elde etmek ve başarı sağlamak için uyguladığı yöntemlerden biri olduğu vurgulanmaktadır. İşletmeler günümüzdeki rekabet ortamında verim elde etmek için Değişim Mühendisliği gibi birçok uygulamayı kullanmaktadırlar. Fakat burada önemli olan yeni bir olguyu uygulamak değil gerçekten bu olguyu benimsemek ve bu olgunun getireceği yeniliklere açık olmaktır, işletmelerin çoğu başarılı olmak amacıyla çeşitli yöntemler denemektedirler. Ancak kar elde etmek, müşteri tatminini sağlamak için sadece yeni bir anlayışı hayata geçirmek yetmemektedir. Günümüz koşullarında işletmeyi başarıya götürecek anlayış özelliklerinden127 en önemlisi yeniliklere ve değişime açık olmasıdır. Kendisini sürekli olarak yenileyebilen ve gelişmelere en kısa sürede ayak uyduran işletmeler ancak ayakta kalabilmektedirler. İşte bu şekilde başarılı olmak isteyen işletmeler Değişim Mühendisliğini uygulamaktadırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: The companies which are globalizing believe in there is a continuous changing all over the world. Cause of this they are trying to make this change at their companies. In this way they adapt themselves to the other factors and they try to be successful and rival with the other companies. With this work which was prepared to describe the Reengineering, we describe the reasons off applying the reengineering and also the results of reengineering, and the problems of applying reengineering. We gave some case studies about the real companies which were applied reengineering. We can see the problems of applying reengineering with the case study. With the case study we can also see the steps of applying the reengineering. At a result, reengineering is a method for to leave, to make money and to be successful. Companies are trying some methods like reengineering to be more productive. But the most important reason is, not to apply a new method; the real reason is to appreciate to the new method. Most companies are trying new methods to be more successful. But this isn't enough to make money. The most important thing which helps the companies to be successful is being open mind to the newness and changing. The companies, which are adapting to the changes and replacing themselves, can only leave. And they must apply“reengineering”for this.