Kent bilgi sistemi oluşturulması üzerine bir araştırma
A Research on forming of city information system
- Tez No: 120535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK SOYUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
144 ÖZET Günümüz şartlarında, kentlerde yaşayan nüfusun yoğunluğu ve bu insanların ihtiyaç ve beklentilerindeki çeşitlilik yerel yönetimlerdeki yöneticilere sıkıntılar yaşatmaktadır. Yerel yönetimlerde, karar verici konumundaki her yönetici temelde, sağlıklı ve doğru kararlar vererek, kentin bugününü yaşayan ve yarınını yaşayacak olan insanlara daha iyi hizmetler vermek ve bu amaçla gereken yatırımları yapmakla yükümlüdür. Bu şekilde kapsamlı ve zor bir görevi üstlenen yöneticilerin başarılı olabilmeleri, ancak teknolojik gelişmeleri takip etmek ve bu gelişmeleri kendi sorumluluk bölgelerinde hayata geçirmekle mümkündür. Kent Bilgi Sistemi;“Kent ve kentte yaşayanlara dair bilgilerin sistematik yöntemlerle toplanması, uygun yazılım ve donanımlar kullanılarak bir veri tabanına aktarılması, veriler arasındaki ilişkilerin kurulması, yönetilmesi ve doğru sorgulamalar oluşturarak analizlerin yapılması, kentin her türlü ekonomik, sosyal, kültürel, idari ve diğer hizmetlerinin en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak amacıyla kurulan bir bilgi sistemidir”şeklinde tanımlanabilir. Bu çalışmanın temel amacı, Kent Bilgi Sisteminin yerel yönetimlerdeki yöneticiler (karar vericiler) açısından incelenmesi, bu bilgi sistemini kullanmak isteyebilecek yerel yöneticilere ihtiyaç duyacakları altyapının oluşturulması, sistemi oluşturan elemanların tanıtılması, sistemden sağlanabilecek faydaların ve karşılaşılabilecek sorunların ortaya konması ve bir örnek uygulama ile somutlaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
145 ABSTRACT Regarding today's conditions, the intensity of the population and the variety in the hopes and the needs of these people form difficulties to the managers in city managements. In city managements, every manager -who is in the position of desicion maker- is in charge of providing better service for those people who live today of the city and will live it's tomorrow, in addition, making the necessary investments for this purpose by making the accurate desicions. It is solely possible for the managers who take over this extensive and difficult duty to be able to have success by following the technological developments and carry out these progresses into their areas of responsibilities. CIS can be defined as "An information system which is formed for the aim of articulating the information systematically about the city and the people that live in city, transferring the information to database by using appropriate software and hardware, establishing relationships among the datum, managing database, making the analysis by true interrogation, and the realization of the city's economic, social, culturel, administrative and other services in the best way. The purpose of this study is to examine CIS for the managers (desicion makers) in city managements, to establish the necessary substructure to the city managers who will desire to use this information system, to present the components that form the system, to bring out the benefits that will be able to be gained and the troubles that will be able to be faced, and finally, to illustrate a sample study of CIS. ^S^aflW MBOtt