Makro ekonomik göstergelerin borsa endeksi volatilitesi üzerindeki etkileri
The Effects to macro economics indicators on the volatility of stock exchange
  1. Tez No: 120539
  2. Yazar: FATİH YÜZBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRİYE SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, İMKB getiri volatilitesini tahmin etmek ve volatilitenin kaynaklarını araştırmaktır. Bu yüzden, İMKB getiri volatilitesi tahmin edilmiş ve İMKB getiri volatilitesi ile temel makro ekonomik ve fınansal göstergelerin volatiliteleri arasında bir ilişkinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, sermaye piyasası ile makro ekonomik göstergeler arasındaki ilişki ilk olarak iktisat teorisi açısından, incelenmiş daha sonrada ilgili ekonometrik çalışmalar ele alınmıştır. Ve son olarak da volatilitenin nedenleri ve sonuçları araştırılmış ve İMKB ile uluslararası piyasalar arasındaki ilişki ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, volatilitenin ölçülmesi ve tahmin edilmesi için kullanılan metotlar incelenmiş ve koşullu değişen varyans modelleri (ARCH - GARCH modelleri) tanıtılmıştır. Çünkü, finansal ve makro ekonomik zaman serisi verileri genellikle yüksek volatilite sergilerler. Dolayısıyla, hata terimlerinin varyansının zaman periodları içinde değişmediğini savunan hipotez uygun olmamaktadır. Hata terimlerinde gözlenen volatilite yapısı, öngörü varyanslarında da bir tür otokorelasyona neden olmaktadır. Bu yüzden, zaman içinde değişebilen varyans ve kovaryansların modellenmesine izin verecek yeni zaman serisi modellemelerine ihtiyaç duyulmaktadır. İşte, bu sorunun çözümü“otoregresif değişen varyans: ARCH”modelleri tarafından sağlanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, ARCH - GARCH modelleri, İMKB'nin 3645 gözlem değerinden oluşan günlük verileri ile tahmin edilmiştir. Daha sonra, uygun modeller seçilmiştir. Volatilitedeki değişimler ile piyasa getirişi arasındaki ilişki volatilite denklemi tahmin edilerek analiz edilmiştir. Bununla birlikte, günlük işlem hacmi ve günlük getiri oranları arasında güçlü ve pozitif bir ilişki bulunmuştur. Çalışmanın dördüncü bölümünde, imalat endeksi, fiyat endeksi (TEFE), Hazine Bonosu faiz oranı, Para Arzı (M2Y, MB parası', Rezerv para), 187dolar kuru ve interbank faiz oranı gibi 8 makro ekonomik değişken ile İMKB - 100 endeks getirileri arasındaki ilişki sınanmıştır. Bu ilişkilerin sınanması için çoklu GARCH, çoklu regresyon modelleri kullanılmış ve söz konusu değişkenler arasında bir ilişki bulunmamıştır. Buna göre, volatilitenin nedenleri İMKB'deki spekülatif ve manipülatif hareketlerde araştırılmıştır. Son olarak, çalışmanın son bölümünde, araştırmanın sonuçları sunulmuştur. 188
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to estimate the volatility of ISE - 100 endex's returns and research the sources of the volatility. So, the volatility of ISE - 100 endex's returns has been estimated and it has been researched whether or not there is a relationship between the volatility of İSE -100 endex's returns and the volatility of the fundemantel macro economics and financial indicators. In the first section of this study, firstly the relationship between the capital market and macro economic variables has been researched inspect of economics theory, and than the same relationship has been examined inspect of consedering Econometrics studies. Finally, the reasons and results of the volatility has been researched and, the relationship between ISE ahd international capital markets has been examined. In the second section of this study, the methods of the meusering and estimating of the volatility has been examined and the ARCH - GARCH models has been presented. Because, time series data on financial and macro economics variables generally exhibit a wide volatility. Therefore, the hypotesis that the variance of error terms is constant over time is not appro priate. Volatility structure which is observed in error terms causes a kind of serial corelation on the variance of the forecast. Thus, it is obvious that new time series technipues that takes in to account changes in variance over time and covariance will be needed. A solution to this problem is provided by Autoregressive Canditional Heteroscedosticty (ARCH) models. İn the third section of this study, ARCH - GARCH models have been estimated by using daily data of stock exchange (3645 observation), and later appropriate models have been chosen. The relationship between changes in the volatility and the market returns has been analyzed by estimating the volatility equation. Also, it has been found that there is a strong and positive relationship between the daily trading volume and the daily rate of returns. 189in the fourth section of this study, the relationship between eight macro economic variables, namely industrial production, price endex, the Treasury bill interest rate, money suply (M2Y, Central Bank money, Rezerv money), dolar exchange rates, interbank interest rate and İSE - 100 endex returns has been examined. To examine these relationships, it has been used M- GARCH (Multiple GARCH), and Multiple Regression models. It has been found that there is no relationship between these variables. In this case, the reasons of the volatility has been researched in the speculative and manipulative behaviours in the ISE. Finally, in the last section of this study, the results of the research has been presented.