Özelleştirmenin demokratikleşme üzerindeki etkisi (Türkiye örneği)
The Effect of privatization on democratization (Turkey case)
  1. Tez No: 120568
  2. Yazar: AYSEL KORKMAZER DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Özelleştirme“insan haklarına saygılı”bir devletin gereğidir. Çünkü, mülkiyet, girişim ve çalışma hakkı başta olmak üzere, iktisadi özgürlükleri doğrudan doğruya güçlendirir. "Kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik engelleri kaldırmaya, insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmada yardımcı olur. Bu bağlamda özelleştirmenin demokratikleşme üzerindeki etkileri büyüktür. Tezimizde özelleştirmenin ekonomik boyutuna da kısaca değinilmesine rağmen daha çok siyasi boyutları üzerinde durulmuştur. 1. Bölümde; genel olarak demokrasiden bahsedilmiş, demokrasinin tanımı, kriterleri, kapitalist gelişme ve demokrasi arasındaki bağlantı, demokrasinin sosyal şartları, politik demokrasi ve gelişmenin zamanlaması, liberalizm ve demokrasi gibi konular incelenmiştir. Özelleştirme doğuş kaynağı itibariyle liberal demokrasi anlayışı çerçevesinde anlatılmıştır. Alternatif bir demokrasi anlayışı olarak katılımcı demokrasi anlayışına da yer verilmiş, her iki demokrasi modelinin karşılaştırılması eleştirel bir bakış açısıyla da yapılarak özelleştirmenin dayandığı belirgin bir demokrasi modeli oturtulmaya çalışılmıştır. 2.Bölümde; benimsenen liberal demokrasi anlayışı çerçevesinde, özelleştirme ile demokratikleşme arasındaki ilişkisi üzerinde teorik tartışmalar anlatılmış, verilen örneklerde Türkiye'ye değinilmiş, özelleştirmenin, tanımı, amaçları, lehinde ve aleyhinde olanların görüşleri sırasıyla ele alınmıştır. 3.Bölümde; demokratikleşme ve özelleştirme ilişkisi üzerinde Türkiye'deki uygulamalara yönelik tartışmalar ile diğer ülkelerde yapılan227 düzenlemelere değinilerek tez sonuç bölümüyle bitirilmiştir. Gerekli kanun ve yasa metinleri özelleştirmeyle ilgili bir proje örneği eklere ilave edilmiştir. Sonuç bölümünde; konu bir bütün olarak ele alınmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Verilen ekler ve tablolarla özelleştirmenin uygulamasına yönelik örnekler zenginleştirilmiştir. Tezimizde, bilhassa özelleştirmenin, hak ve teşebbüs hürriyetleri üzerindeki rolü, liberal demokrasi modelinin ağırlığı ölçüsünde belirtilerek, ferdin özerkliği, siyasal iktidar karşısında kişi hak ve hürriyetlerini geliştirmedeki etkilerinin üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatization is a necessity of a country that respects human rights, it is because it strengthens ecomomic freedoms such as particulary ownership enterpreneurship and employment rights directly. It helps to eliminate political and economic constraints, which limits the“person's basic rights and freedoms”in contrast with social-juristic government and justice principles. It helps to provide the necessary conditions for the development of physical and spiritual existence of human being. In this thesis, while economic perspective of privatization has been explained briefly, its political dimensions have been discussed in detail. In chapter I, an acount of democracy has been given in general; definition and criteria of democracy, correlation between capitalist development and democracy, social requisites of democracy, political democracy and timing of development, liberalism and democracy have been discussed. Privatization has been discussed within liberal democracy concept, whic is the origin of privatization. Attention is attracted especially to the dissemination of capital ownership. As an alternative approacy to democracy, participatory democracy has been discussed and both models have compatively been studied with a critical point of view. A stabile democratic model on which privatization was based has been suggested. In chapter II, correlation between privatization and democracy has been discussed theoretically, in the context of adopted liberal democracy concept, cases have been explained with the examples from Turkey, and the definition and objectives of privatization have been evaluated with the views for and against privatization. In chapter III, democratization and privatization relations have been discussed with the example from Turkey and from other countries, and the thesis has been concluded with this examples. Necessary statutory texts and an example of project of privatization have also been annexed. In this thesis, the role of privatization in individual rights and enterpreneur freedoms have been explained in parallel with the emphasis of liberal democracy and effect of privatization on development of rights and freedoms against political power have been explained. Ö-S